Coraz bardziej gorzkie kakao

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kakao - a w ślad za nim czekolada - coraz droższe

Złe wiadomości dla tych, którzy lubią schrupać kawałek czekolady, czy wychylić kubek gorącego kakao. Będzie drożej: ceny kakao na światowym rynku biją rekordy.

Na giełdzie w Londynie surowiec jest najdroższy od 32 lat. W środę tona ziarna kosztowała 2348 funtów. Miesiąc temu było to mniej niż 2250 funtów, rok temu - 1800 funtów.

Zapotrzebowanie na kakaowe ziarno rośnie w dużej mierze dzięki Ameryce Północnej. Tam w pierwszym kwartale 2010 roku przetworzono tego surowca o 16 procent więcej niż rok wcześniej. To pierwszy wzrost od 2008 roku.

Analitycy dodają, że producent czekolady z USA - firma Hershey - podała lepsze od oczekiwań wyniki sprzedaży. Poza tym do inwestycji w kontrakty terminowe na kakao - denominowane w funtach - skłania inwestorów słabość brytyjskiej waluty wobec dolara.

Ceny surowca rosną tez dlatego, że największy producent kakao na świecie - Wybrzeże Kości Słoniowej - obniża produkcję. Ten afrykański kraj produkował do niedawna 40 procent całego zbieranego na świecie kakaowego ziarna.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24