Co zrobi RPP w nowym składzie?

Najnowsze


Dziś nowa Rada Polityki Pieniężnej podejmie swe pierwsze decyzje. Większość analityków spodziewa się, że Rada utrzyma stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, ale pojawiają się też głosy, że stopy mogą zostać podniesione.

Analitycy oceniają, że pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie przez RPP jest niemal pewne, ponieważ skład Rady jest zupełnie nowy, a dodatkowo członkowie dostaną od razu ogromną dawkę danych: projekcję inflacji. Możliwe jednak, że projekcja skłoni RPP do dyskusji o zmianie nastawienia na restrykcyjne - pisze agencja ISB.

Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekuje poluzowania teraz obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej. Zdaniem większości, kolejnym krokiem Rady będą podwyżki stóp procentowych, co jednak nastąpić miałoby najwcześniej w połowie 2010 r.

Jednak ostatnie dane z gospodarki w połączeniu z najnowszą projekcją inflacji mogą wpłynąć na zmianę nastawienia Rady na restrykcyjne już w niedługim czasie. Większość analityków oczekują jednak, że stanie się to najwcześniej w marcu.

Niespodzianka Gilowskiej?

Są jednak także głosy, że może dojść do zacieśnienia polityki pieniężnej już w tym miesiącu. W swoim wtorkowym komentarzu bank Morgan Stanley napisał, że może dojść do "jastrzębiej niespodzianki".

"Jest szansa, że nowa RPP, która tak jak poprzednia jest podzielona po równo na jastrzębie i gołębie, może się okazać odrobinę bardziej jastrzębia niż zakładaliśmy dotychczas" - napisali analitycy banku. "W szczególności ostatnie komentarze Zyty Gilowskiej na temat projekcji inflacji są naszym zdaniem zaskakująco jastrzębie" - dodali.

Analitycy MS w podsumowaniu swojej prognozy podkreślają jednak, że prawdopodobieństwo zmiany stóp jest minimalne i ostatecznie prognozują pozostawienie ich przez RPP na niezmienionym poziomie.

W nowej RPP zasiadają Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Andrzej Kaźmierczak (nominowani przez prezydenta), Elżbieta Chojna-Duch, Andrzeja Bratkowski i Anna Zielińska-Głębocka (wybrani przez Sejm) oraz Jerzy Hausner, Andrzeja Rzońca i Jan Winiecki (nominowani przez Senat). Przewodniczy jej prezes NBP Sławomir Skrzypek.

W listopadzie 2008 r. nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły cztery kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,5 proc. Od czerwca 2009 r. weszła też w życie 50-pkt. obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dla banków do 3 proc.. Natomiast na grudniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o wprowadzeniu od 1 stycznia 2010 r. nowej stopy - dyskontowej weksli, a jej poziom ustalono na 4 proc. w skali roku.

Źródło: onet.pl, ISB, PAP