Co z bezpieczeństwem Polski? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Łukasz Kamiński\KPRPBronisław Komorowski zmieni strategię bezpieczeństwa Polski

Dziś Bronisław Komorowski zatwierdzi Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, czyli najważniejszy dokument dotyczący bezpieczeństwa i obronności państwa.

Strategia całościowo ujmuje zagadnienia bezpieczeństwa narodowego i wskazuje optymalne sposoby wykorzystania na jego potrzeby wszystkich zasobów państwa. Dokument został przyjęty przez rząd 21 października. Projekt strategii przygotował międzyresortowy zespół kierowany przez wiceszefa MON Roberta Kupieckiego, z którym współpracowali m.in. eksperci BBN i Kancelarii Prezydenta.

Co to znaczy?

W TVN24 Biznes i Świat będziemy analizować zapisy strategii. Ekspertów zapytamy o to, czy Polacy mogą czuć się bezpieczni i czy nasz kraj jest gotowy na ewentualną agresję np. ze wschodu.

Rosja coraz bliżej

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że rosyjscy żołnierze przemieszczają się bliżej granicy z Ukrainą, a Moskwa w dalszym ciągu szkoli rebeliantów na wschodzie tego kraju, dostarcza im sprzęt. Według Szeremietiewa zagrożenie ze strony Rosji jest bardzo realne.

Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy zastanawiać się, czy konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją znów przybierze na sile, a także jakie szanse w tym starciu ma Kijów. Ekspertów zapytamy też, jak ewentualna agresja Rosji wpłynie na bezpieczeństwo Polaków.

Obama bez poparcia

Partia Republikańska przejęła we wtorkowych wyborach kontrolę nad Senatem USA. Wciąż spływające wyniki wskazują, że Republikanie zdobyli w wyższej izbie Kongresu przynajmniej 52 ze 100 mandatów. Umocnili też swą pozycję w Izbie Reprezentantów.

Komentatorzy są zgodni, że po wygranej Republikanów prezydentowi USA będzie jeszcze trudniej niż dotychczas realizować swój program. Do tej pory i tak, kontrolując Izbę Reprezentantów, Republikanie blokowali większość jego inicjatyw, w tym reformę imigracyjną, prawa podatkowego, podniesienie pensji minimalnej, zwiększenie inwestycji w infrastrukturę czy zaostrzenie prawa do posiadania broni. Zdobywając Senat, będą mogli teraz łatwiej blokować także nominacje sędziów czy członków rządu.

W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, jak może wyglądać dalsza prezydentura Baracka Obamy, który będzie piastował swoje stanowisko jeszcze przez dwa lata.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Kamiński\KPRP