Co szósty Polak kupuje w sieci

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tylko 16 proc. Polaków kupuje w Internecie

- 16 proc. Polaków robi zakupy w Internecie, 4 proc. unika tego z obawy o bezpieczeństwo transakcji, a większość po prostu z Internetu nie korzysta - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat z okazji obchodzonego 12 lutego Dnia Bezpiecznego Internetu.

Średnio w Unii Europejskiej 30 proc. obywateli w wieku 16-74 lat kupuje przez internet. Ale jednocześnie aż 12 proc. powstrzymuje się od tego, nie dowierzając skuteczności zabezpieczeń oferowanych przez wirtualne sklepy i wystawców kart. Porównując dane trzeba wziąć pod uwagę to, że w 2007 roku tylko 44 proc. Polaków korzystało z Internetu, tymczasem w Unii odsetek ten wynosi 57 proc.

Najchętniej zakupy w sieci robią obywatele krajów, gdzie Internet jest najbardziej popularny. Są to: Duńczycy, Holendrzy, Szwedzi, Brytyjczycy i Niemcy. Wyjątek stanowi mocno zinformatyzowana Estonia, gdzie 64 proc. obywateli korzysta z Internetu, ale tylko 9 proc. robi w sieci zakupy.

Najwięcej obaw o związane z tym bezpieczeństwo mają Hiszpanie - około 27 proc. z nich powstrzymuje się przed zakupami. Podobnie jest u Finów, co może dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę, że aż 79 proc. z nich korzysta z Internetu na co dzień. Dla przykładu, 84 proc. fińskich internautów obsługuje w sieci swoje konto bankowe.

Szczegółowe dane pokazują, że Polacy są najmniej przezornymi użytkownikami Internetu w całej Unii. Tylko 13 proc. z nich wykonuje kopie zapasowe na wypadek zainfekowania komputera wirusem albo innej awarii. Najbardziej zapobiegliwi są pod tym względem Grecy, Francuzi i Maltańczycy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24