Co robić, gdy firma nie chce zapłacić?

Najnowsze

TVN24 BiSFirma albo kontrahent nie płaci? Wyślij wezwanie do zapłaty

Firma nie chce zapłacić za pracę, którą wykonałeś? Telefony, e-maile i ponaglanie nie przynoszą skutku? Wyślij wezwanie do zapłaty, bo tylko ten dokument jest dla sądu faktycznym potwierdzeniem tego, że domagaliśmy się należnej kwoty.

Osoby pracujące na umowę o dzieło, czy zlecenie często spotykają się z niesolidnymi kontrahentami, czy firmami, które zwlekają albo wcale nie chcą zapłacić należnych im pieniędzy. Zdarza się, że na przelew trzeba czekać miesiącami. Gdy samo dzwonienie i wysyłanie e-maili nie przynosi efektu, to warto wysłać wezwanie do zapłaty.

Dlaczego warto?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty to pismo, w którym formalnie przypominamy kontrahentowi, a właściwie już naszemu dłużnikowi, jakie były ustalenia w umowie i żądamy, aby dobrowolnie uregulował należność w wyznaczonym terminie.

W piśmie należy zawrzeć ostrzeżenie, że jeżeli dłużnik nie zrealizuje naszego żądania, to sprawa zakończy się w sądzie. Gdy "spóźnialski" kontrahent otrzyma takie pismo może przestraszyć się kary i wysokich kosztów związanych z procesem. Zapewne wtedy szybciej otrzymamy należne pieniądze. A jeśli i to nie podziała na nieuczciwego zleceniodawcę, to będziemy mieli dowód, który wykorzystamy w sądzie.

Warto pamiętać, że wysłanie wezwania do zapłaty nie wiąże się z żadnymi kosztami - poza kosztem listu poleconego z potwierdzeniem odbioru.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat