Co robi pingwin w sombrero? Zobacz, jak odpowiadać na ekstremalne pytania podczas rekrutacji

Najnowsze

TVN24 BiSCo robi pingwin w sombrero? Tak wygląda rekrutacja

Która piosenka opisuje twoją etykę pracy? Ile krów jest w Kanadzie? Co robi pingwin w sombrero? To tylko kilka nietypowych pytań, które mogą pojawić się na rozmowie o pracę. - Nieważna jest odpowiedź, ale sposób w jaki odpowiadamy - tłumaczyła Urszula Zając-Pałdyna, gość magazynu "Biznes dla ludzi" w TVN24 BiŚ.

Na rozmowie kwalifikacyjnej wcale nie muszą się pojawić pytania o motywacje kandydata, jego zainteresowania czy dotychczasowe doświadczenie. Rekruter może zadać pytania sprawdzające kreatywność. Co więcej, o tym że na rozmowie pojawi się nietypowe pytanie może świadczyć już nietypowo sformułowana oferta pracy.

Listę takich przykładowych pytań przygotowała dla magazynu "Biznes dla ludzi" Urszula Zając-Pałdyna z Grupy Pracuj.pl. Ile krów jest w Kanadzie? "Co najmniej tyle, ilu klientów będzie mieć pana firma po zatrudnieniu mnie" - tak mogłaby brzmieć przykładowa odpowiedź. - Luz, optymistyczne podejście i wtedy jesteśmy w stanie wybrnąć z każdego pytania - radzi Zając-Pałdyna. Przez drzwi wchodzi pingwin w sombrero. Co mówi i co tutaj robi?

Punkty zapewni np. odpowiedz typu: "Przyszedł skorzystać z oferty tej firmy. Nawet gdyby był w różowym sombrero, to też znalazłaby się dla niego oferta". Tego typu pytania pojawiają się najczęściej podczas rekrutacji do działu marketingu, sprzedaży, gdzie umiejętność abstrakcyjnego myślenia jest potrzebna. Jak podkreśla ekspertka, nie można literalnie rozumieć tych pytań. - Chodzi o to, żeby odpowiedź była równie abstrakcyjna co pytanie - dodaje. Jakie piosenki najlepiej opisują twoją etykę pracy? Może "Dziwny jest ten świat" Czesław Niemena? Ważne jest dobre uargumentowanie. Dodatkowym plusem może być odpowiedź w formie śpiewu. - Zanucenie piosenki może świadczyć, że kandydat świetnie radzi sobie ze stresującymi sytuacjami - przyznaje Zając-Pałdyna. O czym myślisz, kiedy jedziesz samotnie samochodem? Ci, którzy chcą dobrze wypaść, odpowiedzą, że planują dzień. Najważniejsze jednak to unikać w wypowiedzi wylewania frustracji, gdy np. myślimy o tym jak starym autem jedziemy, a koleżanka czy kolega nas oszukał.

- Nieważna jest odpowiedź, ale sposób w jaki odpowiadamy - podkreśla Zając-Pałdyna.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: rf//bgr/kwoj / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ