Co przywiezie Tusk z Indii?

Najnowsze

Aktualizacja:
PAPAroon Raman, szef indyjskiej izby przemysłowej (od lewej) Donald Tusk i Sławomir Majman, szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Premier Donald Tusk spotka się we wtorek z przedstawicielami wiodących firm indyjskich. O czym będą rozmawiali? Głównie o współpracy gospodarczej obu krajów, w handlu i wzajemnych inwestycjach. Duży potencjał jest w górnictwie, dostawach maszyn górniczych, energetyce, przemyśle obronnym, farmaceutycznym i przetwórstwa spożywczego.

Indie to jedna z najszybciej rosnących gospodarek świata.

W pierwszej połowie 2010 roku polsko-indyjskie obroty handlowe wzrosły o 13 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku do 626,49 mln dolarów, przy 18-procentowym wzroście polskiego eksportu, który jednak jest wciąż mniejszy od importu.

Polem do rozwoju są także inwestycje zagraniczne. Na koniec 2008 roku wartość indyjskich inwestycji w Polsce wyniosła 28 mln euro i stanowiła 0,04 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Indyjscy przedsiębiorcy inwestują głównie w sektorach: IT, outsourcingu biznesowym, samochodowym, maszynowym, produkcji stali. Rośnie też zainteresowanie polskich firm inwestycjami w Indiach.

"Polsko-Indyjskie Forum Inwestycyjne"

W poniedziałek odbyło się "Polsko-Indyjskie Forum Inwestycyjne", podczas którego premier Donald Tusk zauważył, że oba kraje skutecznie obroniły się przed niekorzystną sytuacją gospodarczą. Jego zdaniem - Polska i Indie stanowią znaki nadziei w czasach globalnego kryzysu.

Premier zapewnił uczestników forum o aktywnej polityce rządu, której celem jest ułatwianie inwestowania w Polsce. - Będziemy znosić wszystkie bariery utrudniające wymianę doświadczeń, kapitału, technologii, a także współpracę turystyczną pomiędzy Polską a Indiami. Polska jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc do inwestowania w Unii Europejskiej i otwartą bramą do Europy dla Indii - zapewnił premier.

We wtorek, w drugim dniu wizyty w Indiach, premier Donald Tusk spotka się w New Delhi także z czołowymi postaciami indyjskiej sceny politycznej. Będzie rozmawiał z prezydent Pratibhą Patil, wiceprezydentem, przewodniczącym wyższej izby parlamentu Mohammadem Hamidem Ansarim, premierem Manmohanem Singhiem, a także przewodniczącą Indyjskiego Kongresu Narodowego Sonią Gandhi i szefową opozycji Sushmą Swaraj.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP