Co przyniesie podział TP SA?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Co przyniesie podział TP SA?

Anna Streżyńska, prezes UKE, chce sprawdzić, czy podział Telekomunikacji Polskiej na dwie spółki wpłynąłby korzystnie na konkurencyjność rynku - pisze "Gazeta Wyborcza".

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wczoraj komunikat dotyczący możliwości stosowania przez regulatora tzw. funkcjonalnej separacji. Chodzi o podział operatora telekomunikacyjnego na część zajmującą się m.in. udostępnianiem infrastruktury innym operatorom oraz spółkę skupiającą się na sprzedaży usług detalicznych.

UKE nie ukrywa, że chodzi o możliwość podziału dominującego na naszym rynku operatora, czyli Telekomunikacji Polskiej.

Zdaniem Anny Streżyńskiej, prezes Urzędu, o zaletach podziału może świadczyć doświadczenie z rynku brytyjskiego, gdzie rozdzielenie w 2005 r. British Telecom doprowadziło do szybszego udostępnienia infrastruktury operatorom alternatywnym. - Sprawdzimy, czy w polskich warunkach danie regulatorowi rynku takiego narzędzia jest uzasadnione - zaznacza Streżyńska.

Analiza rynku miała się rozpocząć w styczniu i potrwać kilka miesięcy. - Musimy też zasięgnąć opinii Komisji Europejskiej i UOKiK - zaznacza prezes UKE.


Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: TVN24