Co dziesiąty Polak pracuje na szaro

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Budownictwo nalezy do branż, gdzie praca na szaro jest szczególnie częsta

Co dziesiąty Polak pracuje w szarej strefie - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Niemal wszyscy z nich traktują to zajęcie jako podstawę swojego utrzymania.

- Szacujemy, że między 9 a 10 proc. ogółu osób zatrudnionych wykonuje pracę w szarej strefie. Dla 91,6 proc. tych osób praca nierejestrowana jest ich głównym zajęciem - ocenił Mateusz Walewski, specjalista z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE omawiając badania wykonane na zlecenie MPiPS.

Badania nad przyczynami i skalą pracy nierejestrowanej zostały przeprowadzone w okresie od lutego do listopada 2007 r. przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Centrum Badania Opinii Społecznej oraz Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych i Millward-Brown SMG/KRC na zlecenie resortu pracy.

Eksperci we wnioskach z przeprowadzonych badań zalecają wprowadzenie kwoty wynagrodzenia wolnej od składki na ubezpieczenie społeczne, z wyjątkiem składki emerytalnej, w wysokości ponad 5 tysięcy złotych rocznie. Drugim zaleceniem jest skrócenie do 7 dni okresu wypłaty przez pracodawców wynagrodzenia za okres zwolnienia chorobowego.

Ich zdaniem należy też uporządkować zasady opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Ich wysokość miałaby wyraźniej być zależna od osiąganych dochodów.

Kolejne zalecenia dotyczą ograniczenia możliwości ubezpieczania się w KRUS, umożliwienia odliczanie od podstawy opodatkowania kosztów zatrudnienia pracowników w gospodarstwach domowych - czyli np. gosposi czy opiekunki do dziecka.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24