Co dla Ciebie oznaczają zmiany w OFE, jak wybrać, na co uważać? Program specjalny w TVN CNBC

Najnowsze

ShutterstockCo trzeba wiedzieć, aby podjąć właściwą decyzję ws. OFE?

Dokładnie tydzień temu premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Chociaż dotyczą odległej przyszłości, już teraz będziemy musieli podjąć poważne decyzje dotyczące emerytury. Podstawowy dylemat, jaki się pojawi już na początku przyszłego roku będzie dotyczył wyboru – czy składki mają być odprowadzane tylko do ZUS, czy dalej do ZUS i OFE. Na to i inne pytania postarają się odpowiedzieć Marek Tejchman i Paweł Blajer w specjalnym programie na antenie TVN CNBC dziś o godz. 18.00.

Kto nie podejmie takiej decyzji trafi już na zawsze do ZUS. OFE – jeśli ktoś zdecyduje się na dalsze oszczędzanie w nich – będą jednak działały zupełnie na innych zasadach – będą inwestowały głównie w akcje. A więc ryzykowniej niż obecnie.

Tymczasem niepewność, która towarzyszyła decyzji rządu, odbiła się już negatywnie na wycenie papierów na warszawskim parkiecie.

Kolejna zmiana

Zapowiedziana zmiana jest już kolejną, która poważnie zmienia zasady systemu emerytalnego. Ważne jednak, abyśmy przy tej okazji uzmysłowili sobie, że o własną emeryturę trzeba też zadbać samodzielnie. I zrozumieli, na jakie świadczenie od państwa tak naprawdę możemy liczyć. Dlatego dzisiaj w "Blajer mówi: Biznes" w TVN CNBC Paweł Blajer i Marek Tejchman oraz zaproszeni goście powiedzą, jak zmiany zapowiedziane przez rząd wpłyną w praktyce na oszczędności przyszłych emerytów.

Przypomnimy jakie prawa mają obywatele, jeśli chodzi o zabezpieczenie na przyszłość. A ponieważ wysokość przyszłych świadczeń wypłacanych przez ZUS czy z OFE jest nieprzewidywalna, to pokażemy także, jakie powinny być prywatne kroki związane z zabezpieczeniem swojej starości.

Autor: mn//bgr / Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock