Co da nam szczyt klimatyczny? To "zaczyn" energetycznej transformacji

Wikimedia | Vondraussen260 mln darmowych uprawnień mogłoby być "zaczynem" transformacji energetycznej państwa - powiedział wiceminister środowiska Marcin Korolec

Postanowienia październikowego szczytu UE ws. polityki klimatycznej 2030 dla Polski oznaczają potrzebę przemyślenia, jak ten system ma funkcjonować w kraju - powiedział wiceminister środowiska Marcin Korolec, rozpoczynając w PAP debatę na temat nowej polityki klimatycznej UE.

Jak mówił Korolec, Polska powinna sobie odpowiedzieć na pytanie, jak w przyszłej dekadzie na poziomie krajowym miałby funkcjonować system darmowych pozwoleń na emisję CO2. - Wydaje się, że dzisiejszy mechanizm mógłby być poprawiany. 260 mln darmowych uprawnień mogłoby być "zaczynem" transformacji energetycznej państwa - mówił Korolec.

Regulacje kończą się w 2019 r.

Przypomniał, że na październikowym szczycie UE zdecydowano o podziale korzyści w ramach systemu redukcji emisji i Polska dostanie ok. 50 mln darmowych uprawnień niż dostałaby bez żadnych zmian. Dzisiejsze regulacje kończą się w 2019 r., ale Rada Europejska zdecydowała, że ci którzy chcą, będą mogli dalej korzystać z darmowych uprawnień, o ile w zamian energetyka będzie się modernizować - wyjaśnił.

Przypomniał też, że część uprawnień będzie w gestii specjalnego funduszu stabilizacyjnego, który będzie działał na zasadzie dotacji z wyróżnieniem małych projektów. Korolec wyraził opinię, że w przypadku Polski powinny być to np. małe biogazownie i elektrownie wodne.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia | Vondraussen

Pozostałe wiadomości