Ciułacz nie zarobi na BGŻ

Najnowsze

Aktualizacja:
BGŻDebiut nie zachwyci?

- Debiutujący w piątek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Bank BGŻ raczej nie przyniesie wielkiego zysku drobnym inwestorom - prognozują analitycy. Według nich, na otwarciu kurs akcji banku wzrośnie średnio z 60 do 62,3 zł, co oznacza że ci, którzy kupili 21 akcji banku, zarobią, bez kosztów prowizji, niewiele ponad 50 zł. Gdyby chcieli sprzedać akcje, zapłacą jeszcze 19-proc. podatek.

Zapowiadany od dłuższego czasu debiut BGŻ na giełdzie miała być kolejnym sukcesem w rodzeniu się "akcjonariatu obywatelskiego" i jednocześnie w bogaceniu się go. Osławionych kolejek po akcje jednak nie było, a instytucje też nie wyrywały ich sobie z rąk. - Nikłe zainteresowanie ofertą ze strony dużych graczy nie wróży dobrze notowaniom banku podczas debiutu - twierdzą analitycy.

Co przyniesie debiut?

Ich prognozy zakładają zarówno niewielką stratę, jak i niewielkie zyski. Z pewnością nie ma jednak szans na powtórzenie sytuacji, która miała miejsce przy okazji debiutu GPW, kiedy to akcje giełdy zyskały na koniec dnia blisko 20 proc.

Największym optymistą wśród analityków, ankietowanych przez "PB", jest Mirosław Saj z Biura Maklerskiego DnB Nord, który obstawia 6-procentowy wzrost kurs banku na otwarciu premierowej sesji. Radzi, by taką zwyżkę wykorzystać do pozbycia się akcji. Marcin Materna z Millennium DM spodziewa się symbolicznej zwyżki o niespełna 2 proc., Maciej Bobrowski z BM BDM uważa, że sukcesem będzie, jeśli w debiucie kurs przebije cenę sprzedaży. Marcin Kiepas z XTB obstawia, że pierwsze transakcje zawierane będą po cenie niższej od kursu odniesienia.

Im dalej, tym gorzej?

Szacunki ankietowanych są już jednak niższe, jeżeli chodzi o wycenę BGŻ na koniec pierwszego miesiąca notowań. Największy optymista prognozuje cenę po miesiącu na poziomie 80 zł. Jest to prawie dwukrotnie więcej od najmniej korzystnej prognozy dla posiadaczy papierów BGŻ, która zakłada cenę 45 zł. – Przez pierwsze 30 dni będzie to dość istotny bufor bezpieczeństwa dla akcjonariuszy. Później spodziewałbym się spadku cen akcji, zwłaszcza jeżeli dalej zainteresowanie bankiem ze strony inwestorów instytucjonalnych będzie podobne jak w niedawnej ofercie – mówi rp.pl jeden z analityków.

Skarb Państwa sprzedaje cały swój pakiet akcji Banku Gospodarki Żywnościowej - czyli 37,23 proc. akcji BGŻ. Holenderski Rabobank International Holding jest właścicielem 59,35 proc. akcji, a pozostałe 3,42 proc. należy do osób prawnych i fizycznych, w tym banków spółdzielczych i osób z akcjonariatu pracowniczego.

Źródło: pb.pl, rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: BGŻ