Cienie do powiek z chromem

Najnowsze


Zestawy dla dzieci "Mój pierwszy makijaż" są niebezpieczne dla użytkowników. Zielone cienie do powiek, które są częścią tego zestawu zawierają chrom - ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Produkty powinny jak najszybciej być zwrócone. Zdaniem Łukasza Bystrzyńskiego z Głównej Inspekcji Handlowej, pomimo współpracy GIH z służbami celnymi, tego typu przypadki się zdarzają. Według Bystrzyńskiego w zabawce pięciokrotnie przekroczona została dopuszczalna zawartość chromu.

Na polskim rynku znajduje się prawie 4 tys. zestawów dystrybuowanych przez spółkę Dromader. Skład produktów przypomina kosmetyki przeznaczone dla dorosłych. Cienie do powiek, róż oraz szminki znajdują się w pięciu opakowaniach o różnych kształtach: ryby, psa, kota, serc i muszli.

Po przebadaniu produktu UOKiK ujawnił, że jeden z elementów zestawu zawiera ołów i chrom. Są to pierwiastki znajdujące się na liście substancji niedozwolonych w kosmetykach. Polski dystrybutor już wycofuje produkt z obrotu, ale zapewnia, że szkodliwe są tylko zielone cienie.

Andrzej Pawlaczuk z firmy Dromader tłumaczy, że bez specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego firma nie była w stanie wykryć niebezpiecznych związków w zabawkach. - Zaraz po uzyskaniu informacji o niebezpieczeństwie wycofaliśmy produkt ze sklepów w całej Polsce - zaznacza Pawlaczuk.

Komisja Europejska oraz inne kraje członkowskie UE zostały poinformowane o niebezpieczeństwie związanym z używaniem szkodliwego zestawu.

mag/prm

Źródło: PAP/Radio Szczecin