Najnowsze

Chudsze, ale lepsze. OFE pobiły WIG

Najnowsze

PAPIndeksy giełdowe radziły sobie gorzej niż OFE

W pierwszym miesiącu po odebraniu im obligacji, OFE wyprzedziły pod względem wyników WIG i fundusze akcyjne – donosi "Rzeczpospolita".

Po przekazaniu państwu ponad połowy aktywów, w tym obligacji skarbowych, otwarte fundusze emerytalne stały się de facto agresywnymi funduszami akcyjnymi. W lutym ich średnia stopa zwrotu wyniosła 4,53 proc. - wynika z obliczeń "Rzeczpospolitej" (na 26. dzień miesiąca). Oznacza to, że OFE radziły sobie zdecydowanie lepiej niż fundusze inwestycyjne.

Oczywisty wynik

Funduszom polskich akcji udało się w tym czasie wypracować średnio 3,6-proc. zwrot, a fundusze akcji polskich małych i średnich spółek zyskały przeciętnie 2,3 proc. OFE wyprzedziły też szeroki rynek warszawskiej giełdy. WIG zyskał w tym samym czasie mniej niż one, bo 4,23 proc. WIG20, indeks największych spółek, był jednak od OFE lepszy (+5,20 proc.). "Po pierwszym miesiącu funduszy emerytalnych w nowej rzeczywistości już widzimy, że wynik nominalny OFE będzie bardzo zależny od rynku akcji. Przy tak wysokim poziomie akcji w portfelach to oczywiste" - mówi Ewa Radkowska-Świętoń, wiceprezes i dyrektor ds. zarządzania portfelem ING PTE.

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP