Chrysler bankrutem w przyszłym tygodniu?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Chrysler na krawędzi upadku

Chrysler - jeden z trzech największych amerykańskich koncernów samochodowych, ogłosi w przyszłym tygodniu niewypłacalność, zwracając się o ustawową ochronę przed wierzycielami - podały w piątek "New York Times" i "Wall Street Journal".

Ogłoszenie niewypłacalności i porozumienie z wierzycielami ma umożliwić Chryslerowi pozostanie na rynku. By tak się stało, musi jednak zostać spełniony jeszcze jeden warunek: do 30 kwietnia koncern ma przedstawić rządowi plan swojej restrukturyzacji. Plan ten musi być uzgodniony z włoskim Fiatem (który ma kupić spory pakiet akcji Chryslera), związkami zawodowymi i wierzycielami.

Jeśli plan zostanie uzgodniony, administracja prezydenta Baracka Obamy gotowa jest udzielić Chryslerowi następnej pożyczki w wysokości 6 miliardów dolarów. Firma otrzymała już wcześniej 4 mld dolarów z budżetu.

Pakiet socjalny zostanie

Na podstawie porozumienia rządu ze związkiem zawodowym pracowników przemysłu samochodowego, pracownicy Chryslera będą mieli zagwarantowane emerytury i świadczenia zdrowotne mimo ogłoszenia przez koncern bankructwa.

Obserwatorzy zwracają jednak uwagę na ryzyko związane z ogłoszeniem niewypłacalności. Amerykanie mogą się bowiem obawiać kupowania samochodów u producenta, który bankrutuje.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24