Chopin wraca na banknoty

Najnowsze

Aktualizacja:
nbp.plKolekcjonerskie banknoty z wizerunkiem Fryderyka Chopina już na licytacji

Po wielu latach nieobecności, Fryderyk Chopin wraca na polskie banknoty. W 200. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, Narodowy Bank Polski wyemituje kolekcjonerskie banknoty z jego wizerunkiem. Już od wtorku będzie je można wylicytować w internecie. Aukcja potrwa do piątku.

Na przedniej stronie banknotu, w centralnej części, znajduje się portret Chopina widzianego z profilu. Z lewej strony przedstawiony został dworek w Żelazowej Woli, w którym urodził się kompozytor, a z prawej reprodukcja pierwodruku jednego z jego utworów - Mazurka B-dur op. 7 nr 1 wraz z autografem artysty. Na odwrotnej stronie, na tle mazowieckiego pejzażu z charakterystycznymi wierzbami, umieszczono reprodukcję fragmentu Etiudy f-moll op. 10 nr 9.

Autorami projektu banknotu poświęconego Fryderykowi Chopinowi są Grzegorz Pfeifer i Katarzyna Jarnuszkiewicz.

Wcześniej wizerunek Fryderyka Chopina znajdował się już na banknotach o nominale 5 tys. zł, które zostały wycofane w związku z denominacją w 1995 roku.

Cena wywoławcza: 25 zł

Na licytację wystawiono 100 tys. sztuk banknotów ze 120 tys. wyemitowanych. Jeden kolekcjoner będzie mógł kupić maksymalnie pięć banknotów, a przedstawiciele firm numizmatycznych po 3 tys. sztuk.

Cena wywoławcza banknotu o nominale 20 zł została ustalona na 25 zł. Uczestnicy aukcji mogą licytować do maksymalnego pułapu wynoszącego 50 zł. Wygrane na aukcji banknoty będzie można odebrać w oddziałach okręgowych NBP od 26 lutego do 19 marca.

Przed Chopinem - papież i Słowacki

Banknot z wizerunkiem Fryderyka Chopina jest czwartym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP. Wcześniej ukazały się banknoty upamiętniające: papieża Jana Pawła II, 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 200. rocznicę urodzin Juliusza Słowackiego.

Każdego roku NBP emituje tylko jeden banknot kolekcjonerski, podczas gdy w tym samym okresie ukazuje się kilkanaście monet okolicznościowych. - Wypuszczając banknot kolekcjonerski poświęcony jakiemuś wydarzeniu lub osobie chcemy w naprawdę wyjątkowy sposób ją wyróżnić i uhonorować - tłumaczy Jacek Polkowski z biura prasowego NBP.

Gdzie ta aukcja?

Banknoty z Chopinem będą licytowane w serwisie aukcyjnym Kolekcjoner (www.kolekcjoner.nbp.pl). Za jego pośrednictwem od początku 2010 roku prowadzona jest też sprzedaż monet i banknotów kolekcjonerskich emitowanych przez NBP.

W aukcjach mogą uczestniczyć indywidualni kolekcjonerzy oraz firmy, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Warunkiem udziału w aukcji jest wcześniejsze zarejestrowanie konta i aktywowanie go. Aktywacja konta zajmuje co najmniej kilka dni.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nbp.pl