Najnowsze

Chojna-Duch: wskazana symboliczna obniżka stóp procentowych

Najnowsze

Chojna-Duch: Czeka nas umiarkowane ożywienie w gospodarce
TVN24 Biznes i ŚwiatChojna-Duch: Czeka nas umiarkowane ożywienie w gospodarce

Wskazane jest cięcie stóp procentowych o przynajmniej 25 punktów bazowych, a w przypadku długotrwałej deflacji nawet o 50 pb - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat prof. Elżbieta Chojna-Duch, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Dodała, że jednorazowa obniżka stóp NBP o 50 pb jest jednym z możliwych scenariuszy.

Pytana, o ile wskazane byłoby obniżenie stóp procentowych, Chojna-Duch odpowiedziała: - Myślę, że o co najmniej 25 pb, czyli taka niewielka, raczej symboliczna obniżka.

Ostrzejsze podejście do deflacji

- Ale gdybyśmy mieli te dane z projekcji inflacji utrwalone i nic by się nie wydarzyło w kierunku dodatnim, czyli większe ożywienie bądź deflacja głębsza i utrzymująca się dłużej, to trzeba by podejść do tego nieco ostrzej, czyli nawet o 50 pb (...) Gdyby deflacja się utrzymywała - dodała profesor.

Zgodnie z lipcową projekcją NBP inflacja znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale -0,1-0,4 proc. w 2014 r. (wobec 0,8-1,4 proc. w projekcji z marca 2014 r.), 0,5-2,1 proc. w 2015 r. (wobec 1,0-2,6 proc.) oraz 1,3-3,1 proc. w 2016 r. (wobec 1,6-3,3 proc.).

Ale, jak zaznaczyła Chojna Duch, deflacja ma charakter przejściowy. - Po czterech miesiącach ceny pójdą nieco w górę, ale ciągle będą one utrzymywane na bardzo niskim poziomie, poniżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego czyli 2,5 proc. - powiedziała.

Różne scenariusze

Chojna-Duch pytana o to, czy cięcie stóp o 50 pb powinno być jednorazowym ruchem, powiedziała: - Ja się na tym będę zastanawiać i poinformuję o tym Radę we wrześniu. Scenariusze są różne, jednym z nim jest takie jednopunktowe obniżenie i patrzenie na rezultaty - dodała.

Członkini RPP zaznaczyła, że w najbliższych dwóch, trzech latach czeka nas umiarkowane ożywienie w gospodarce. - W II kw. b.r. możemy mieć wzrost gospodarczy na poziomie 3,5 proc. Ta tendencja powinna być utrzymana przez najbliższe kwartały - powiedziała. Jej zdaniem wzrost gospodarczy na koniec roku powinien wynieść 3,4-3,7 proc.

Autor: ToL//kdj / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości