Chiny wzmocnią bezpieczeństwo w internecie. "Atakują nas wrogie siły"

Najnowsze

sxc.huOd kiedy w ub. r. prezydent Xi Jinping objął władze w Chinach, zintensyfikowano działania mające na celu dławienie wolności słowa w internecie

Pekin musi wzmocnić bezpieczeństwo sieci z powodu ataków, oszczerstw i rozprzestrzeniania plotek przez wrogie siły zza granicy - powiedział Wang Xiujun, chiński urzędnik odpowiedzialny w kraju za regulację Internetu.

Wang Xiujun, zastępca dyrektora chińskiego biura ds. internetu, podkreślił, że bezpieczeństwo polityczne jest kwestią podstawową - donosi gazeta "Renmin Ribao" (Dziennik Ludowy), oficjalny organ propagandowy Komunistycznej Partii Chin.

Niszczą nas

- Teraz zamorskie wrogie siły wykorzystują internet jako główny kanał do penetrowania (Chin) i zniszczenia nas - powiedział Wang. Dodał, że siły te stosują określenie "wolność w internecie", by "dokonywać wielokrotnych ataków, rzucania oszczerstw i rozsiewania plotek w celu podkopania stabilizacji i bezpieczeństwa narodowego w naszym kraju".

Wang wskazał, że przypadek byłego współpracownika służb wywiadowczych USA Edwarda Snowdena pokazał, iż "kilka krajów wykorzystało swą wyższość, jeśli chodzi o internetowe źródła i technologię informacyjną, ażeby przeprowadzić zakrojoną na szeroką skalę inwigilację internetu, by ukraść olbrzymią liczbę tajemnic politycznych, gospodarczych, wojskowych i handlowych".

Szpiedzy z USA

Przedstawiciel chińskich władz nie wymienił z nazwy żadnego kraju, ale od lat kwestia szpiegostwa internetowego kładzie się cieniem na stosunkach między Chinami i USA. Strony wzajemnie oskarżają się o szpiegostwo gospodarcze - wskazuje Reuters.

Według Snowdena Amerykanie od 2009 r. namierzyli setki celów w Chinach. Twierdzi on, że amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) namierza routery będące najważniejszymi ogniwami systemu komputerowego, co daje dostęp do setek tysięcy komputerów bez potrzeby włamywania się do każdego z nich osobno. Wśród celów inwigilowanych przez NSA w Chinach i w Hongkongu wymienił urzędników, uczelnie, firmy i studentów.

Cenzura

W Chinach regularnie dochodzi do aresztowań osób krytycznie wypowiadających się na temat partii oraz rządu, a gazety i internet podlegają cenzurze. Agencja Reutera zwraca uwagę, że od kiedy w ub. r. prezydent Xi Jinping objął władze, zintensyfikowano działania mające na celu dławienie wolności słowa w internecie.

W Państwie Środka internet jest promowany jako narzędzie w biznesie i edukacji, jednak zakazane są w nim treści uważane za wywrotowe lub nieprzyzwoite. Blokowane są m.in. zagraniczne strony należące do obrońców praw człowieka i działaczy na rzecz Tybetu oraz niektóre portale informacyjne. Popularne na świecie portale społecznościowe jak Facebook i Twitter, czy portal YouTube są w Chinach zablokowane, a Chińczycy w dużym stopniu korzystają z ich rodzimych odpowiedników.

Kontrolę sieci zwiększono po wybuchu protestów, które doprowadziły do upadku rządów w Egipcie i Tunezji (arabska wiosna).

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu