Chiny wpuszczą polską żywność

Najnowsze

Aktualizacja:

- Bez oczekiwania na moje słowa, premier Chin zapowiedział działania swojego rządu na rzecz odblokowania chińskiego rynku - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej w Pekinie. Polski premier o planach anulowania przez Chiny blokad dla polskiej żywności mówił po spotkaniu z prezydentem Chin Hu Jintao i premierem Wen Jiabao.

Donald Tusk dodał, że zniesienie utrudnień na sprzedaż polskiej żywności dotyczy w szczególności wieprzowiny.

Ponadto, politycy Państwa Środka zadeklarowali zakup polskich maszyn górniczych oraz zapowiedzieli współpracę w sprawie lepszego wykorzystania węgla. - Chcemy tak dbać o klimat, żeby za bardzo boleśnie nie dotykało to tych kultur przemysłowo-energetycznych, które w dużym stopniu oparte są na węglu - zaznaczył polski premier.

Szeroko zakrojona współpraca

Wszystko wskazuje na to, że Polska planuje współpracę z CHinami na wielu płaszczyznach.

- Zaproponowałem zawarcie nieformalnego partnerstwa, jeśli chodzi o prace naukowe, badawcze, a później także wykonawcze, jeśli chodzi o najnowsze technologie, lepszego - z punktu widzenia klimatu - wykorzystania węgla, a także partnerstwo polityczne, ponieważ Chiny i Polska mają podobny problem w kontekście ochrony środowiska, protokołu Kioto - powiedział premier.

Polska w Chinach, Chiny w Polsce

Politycy rozmawiali również na temat polskiej ekspozycji na EXPO 2010. Chiński premier miał zapewnić, że będzie "mogła liczyć na specjalny patronat i pomoc rządu chińskiego".

Tusk dodał również, że jest też możliwość zwiększenia obecności edukacyjnej i kulturalnej Chin w Polsce w 2009 roku. - Dołożymy wszelkich starań, żeby chińska obecność kulturalna, informacyjna, edukacyjna w 2009 roku była zauważona przez wszystkich Polaków - zaznaczył premier.

Polski polityk poinformował również, że zaproszenie do Warszawy przyjął jego chiński odpowiednik.

Ważna Polska

Zdaniem Tuska, jego rozmowy w Pekinie pokazały, że Chiny chcą traktować Polskę jako jednego z priorytetowych partnerów. - W Chinach nikt nie ma wątpliwości, że w nowej części Unii Polska jest niekwestionowanym liderem. Wszyscy to dostrzegają i doceniają - mówił polski prezes rady ministrów.

"Poważny interes" w Wietnamie

Premier spotkał się także z szefem rządu Wietnamu Nguyen Tan Dung. Po spotkaniu Tusk stwierdził, że Polska ma w tym kraju "poważne interesy" i dobre perspektywy szerszej współpracy gospodarczej.

- Wietnam to państwo odległe, ale z którym łączy nas dość tradycyjna przyjaźń m.in. z czasów kiedy tysiące Wietnamczyków podejmowało studia w Polsce. W Wietnamie dzięki temu do tej pory funkcjonuje bardzo poważne lobby propolskie - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

W ocenie premiera, Wietnam to dla Polski dobry i perspektywiczny rynek, jeśli chodzi np. o sprzedaż maszyn górniczych i wydobywczych.

Premier Donald Tusk w Pekinie przebywa od poniedziałku. Jego wizyta potrwa do 25 października.

Źródło: PAP