Chiny walczą z monopolem Microsoftu? Premiera Xbox One opóźniona

Najnowsze


Microsoft opóźnił wprowadzenie na rynek w Chinach konsoli do gier Xbox One. Premiera zaplanowana była na wtorek. Producent nie podał przyczyn tej decyzji. To kolejne z serii niepowodzeń Microsoftu w Państwie Środka, gdzie gigant z Redmond oskarżany jest o praktyki monopolistyczne.

Microsoft poinformował, że konsola Xbox One trafi do sklepów w Chinach przed końcem roku. Będzie kosztować 602 dolary bez systemu detekcji ruchu Kinect i 700 dolarów z tym systemem.

Chiny są trzecim na świecie rynkiem gier. Przychody z tego tytułu wzrosły od ponad 1/3 od 2012 roku do prawie 14 mld dolarów w ub. roku. Jednak ciągle dominują tam tytuły na PC-ty i smartfony.

Rajd na biura

To nie pierwsze problemy Microsoftu w Chinach. Pod koniec lipca chińscy inspektorzy niespodziewanie weszli do biur firmy znajdujących się w kilku miastach Państwa Środka. Choć powody kontroli nie są znane, oficjalna prasa sugeruje, że mogły być związane z praktykami monopolistycznymi amerykańskiego giganta.

Do kontroli doszło dwa miesiące po ogłoszeniu przez komunistyczne władze Chin zakazu korzystania z systemu operacyjnego Windows 8 firmy Microsoft w komputerach instytucji rządowych z obawy przed lukami w bezpieczeństwie.

Państwowa telewizja CCTV wyemitowała następnie program, w którym eksperci sugerowali, że system Windows 8 był wykorzystywany do uzyskiwania poufnych informacji o obywatelach Chin.

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters