Chiny pozwą USA

Najnowsze

Aktualizacja:
ReutersChiny restrykcje tłumaczą troską o swoje zasoby naturalne

Chiny odpierają zarzuty USA o protekcjonizm handlowy i zapowiadają własny pozew na forum Światowej Organizacji Handlu przeciwko Stanom Zjednoczonym. USA we wtorek rozpoczęły postępowanie przeciwko Chinom w ramach WTO z powodu stosowanych przez ten kraj ograniczeń eksportowych na surowce.

Unia Europejska zapowiedziała, że przyłączy się do amerykańskich działań, kiedy nie udało się przekonać Chin do zmniejszenia taryf eksportowych i podniesienia kwot na surowce takie jak cynk, cyna, wolfram i fosfor.

Jak zakomunikowało w środę chińskie Ministerstwo Handlu, celem takich ograniczeń eksportowych jest ochrona własnego środowiska i zasobów naturalnych oraz realizacja zobowiązań handlowych kraju.

Jednocześnie resort zapowiedział formalne wystąpienie do WTO w sprawie amerykańskiego zakazu importu chińskiego drobiu.

Zdaniem zachodnich rządów potrzebujące surowców Chiny ograniczają eksport surowców wykorzystywanych do produkcji m.in. stali, półprzewodników, samolotów, mimo iż Pekin obiecał wyeliminować podatki i obciążenia nałożone na eksport, kiedy w 2001 roku przyłączyły się do WTO. USA i Unia Europejska twierdzą, że ograniczenia uderzają w zagraniczne firmy, dając chińskim przedsiębiorstwom nieuczciwą przewagę.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters