Chiny: Podwyżka rezerw obowiązkowych

Najnowsze

Aktualizacja:

Chiński bank centralny już 6 raz w tym roku - i trzeci w ciągu ostatnich pięciu tygodni - podnosi stopę rezerw obowiązkowych. Jak podaje agencja Reutera, stopa dla największych chińskich banków wyniesie po podwyżce 19 procent. Według bazy danych Bloomberga, jest to 18,5 procent.

Chiński bank centralny chce w ten sposób walczyć z przyspieszającą w Chinach inflacją. Według nieoficjalnych doniesień chińskiej prasy, wzrost cen w Państwie Środka wyniósł w listopadzie aż 5,1 procent i był najszybszy od 28 miesięcy. Oficjalne dane o inflacji poznamy w sobotę.

Jak na razie bank centralny Chin powstrzymuje się przed drugą w tym roku podwyżką stóp procentowych, choć rynek spekuluje na ten temat od tygodni.

Dziś rynek poznał dane o chińskiej wymianie handlowej na listopad - zarówno import, jak i eksport urosły szybciej od oczekiwań. Chiński eksport podniósł się w minionym miesiącu o prawie 35 proc., a import aż o blisko 38 proc. w skali roku. Nadwyżka handlowa Chin obniżyła się w listopadzie z 27,1 do 22,9 mld dolarów, ale była większa niż oczekiwał rynek (22 mld dol.). Te dane wzmogły oczekiwania dotyczące kolejnych kroków zacieśniających chińską politykę monetarną.

Źródło: TVN CNBC