Chiny pobiją rekord?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Chiny stały się drugą gospodarką świata

Chiny są nieustannie magnesem przyciągającym pieniądze z zagranicy. Jak szacuje Pekin, w tym roku wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Chinach może po raz pierwszy w historii przekroczyć 100 miliardów dolarów. Z kolei inwestycje, jakich dokonują chińskie firmy za granicą, w tym roku mają być warte 60 miliardów dolarów.

Ale Chiny zaczęły eksportować kapitał, bo z kolei inwestycje, jakich dokonują tamtejsze firmy za granicą, w tym roku mają być warte 60 miliardów dolarów.

W 2008 roku niefinansowe inwestycje w Chinach osiągnęły rekordową wartość prawie 92,5 miliarda dolarów - ale w wyniku kryzysu w 2009 roku spadły do 90 miliardów.

Tymczasem w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku inwestycje w Chinach już sięgnęły blisko 58,4 miliarda dolarów i były o 20,7 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Napływ zagranicznego kapitału to główne źródło finansowania gwałtownego wzrostu chińskiej gospodarki. Pod względem wielkości wytworzonego w II kwartale Produktu Krajowego Brutto Chiny wyprzedziły Japonię i są drugą gospodarką świata po Stanach Zjednoczonych.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24