Obowiązkowa komórka partyjna w każdej "niezależnej" organizacji

Najnowsze

ShutterstockChiny. Partia Komunistyczna wydała wytyczne dot. jej roli w NGO

Biuro polityczne Komunistycznej Partii Chin opublikowało w niedzielę wytyczne dot. funkcjonowania chińskich NGO. Przewidują one utworzenie w organizacjach społecznych komórek reprezentujących KPCh, a także zmiany w statutach tych organizacji.

Komitety partyjne na szczeblu lokalnym zostały zobowiązane do objęcia kontrolą NGO na swoim obszarze. Wytyczne zakładają, że mają one sprawdzać zarówno sposób "zarządzania grupami ludzkimi", a także finansowanie i przypadki wykluczenia członków z danej organizacji. Te dwie ostatnie informacje mają być przedstawiane Ministerstwu Spraw Obywatelskich, które uzyska też prawo do decydowania o zezwoleniu na działalność bądź zamknięciu danej organizacji. Chińskie media państwowe podają, że w Państwie Środka działa 329 tys. organizacji pozarządowych, w tym – 7 tys. zagranicznych.

Kontrola policyjna nad NGO

W odniesieniu do tych ostatnich w kwietniu br. chiński parlament przyjął ustawę przewidującą, że działające w Chinach zagraniczne NGO znajdą się pod kontrolą policyjną i będą musiały zapewniać stały dostęp do informacji o swoim finansowaniu, działalności i współpracy z chińskimi grupami. Zakazane mają być wszelkie działania, które "podkopują władzę państwową i dzielą naród". Zmiany w ramach prawnych wyznaczających funkcjonowanie organizacji pozarządowych wywołują od wielu miesięcy niepokój w krajach Zachodu. Dyplomaci wskazują, że wiele przepisów umożliwia władzom Chin zbyt daleko idącą kontrolę. Krytycy alarmują również, że przyjęte rozwiązania ograniczą działalność zagranicznych pozarządowych organizacji społecznych, środowiskowych, biznesowych i naukowych w Chinach. W ostatnich latach władze w Pekinie nasiliły represje wobec społeczeństwa obywatelskiego, w tym działania wymierzone w aktywistów i NGO. Niektóre zagraniczne organizacje zostały oskarżone przez państwowe media o to, że zagrażają bezpieczeństwu narodowemu.

Świat patrzy na Chiny. "Zagrożeniem wewnętrzne niepokoje społeczne":

Świat patrzy na Chiny. "Zagrożeniem wewnętrzne niepokoje społeczne"TVN24 BiS

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock