Chiny oskarżają USA o cyberszpiegostwo

TVN24 Biznes

GoogleChiny oskarżyły Stany Zjednoczone o "pozbawioną skrupułów" inwigilację cybernetyczną

Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o "pozbawioną skrupułów" inwigilację cybernetyczną, w tym o prowadzone na wielką skalę komputerowe ataki na chiński rząd i chińskie przedsiębiorstwa - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

W raporcie przygotowanym przez Chińską Akademię Cyberprzestrzeni podkreślono, że amerykańskie operacje szpiegowskie wychodzą daleko poza potrzeby walki z terroryzmem. Stanom Zjednoczonym zarzucono "całkowity brak poszanowania uczciwości".

Raport zatytułowany "Rejestr globalnej inwigilacji Ameryki" (America's Global Surveillance Record) został opublikowany tydzień po oskarżeniu przez USA pięciu chińskich wojskowych o hakerskie włamania do komputerów firm amerykańskich i kradzież tajemnic handlowych.

Ataki na wielką skalę

Chiński raport oskarża USA o "dokonywanie ataków cybernetycznych na wielką skalę" przeciwko Chinom. "Wśród celów amerykańskiej inwigilacji jest chiński rząd i chińscy przywódcy, chińskie przedsiębiorstwa, instytuty naukowe, zwykli internauci i wielka liczba użytkowników telefonów komórkowych" - napisano, wymieniając firmę Huawei Technologies, resorty spraw zagranicznych i handlu, popularny komunikator internetowy firmy Tencent Holdings.

"Operacje szpiegowskie USA penetrują każdy zakątek Chin" - głosi raport, w którym odnotowano m.in. doniesienia zagranicznej prasy na temat dokumentów, ujawnionych przez byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena.

Autor: //gry/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google