Chiny nie ulegną

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rząd Chin wierzy, że kraj utrzyma wysokie tempo wzrostu gospodarczego

Chiny są przekonane, że nie ulegną obecnemu światowemu kryzysowi finansowemu i zamierzają blisko współpracować z innymi państwami, aby stać na straży globalnego systemu pieniężnego - zapewnia przedstawiciel rządu w Pekinie.

- Rząd chiński zamierza umacniać współpracę z innymi państwami, aby sprostać globalnemu kryzysowi i promować stabilność globalnego rynku gospodarczego i finansowego - tak oficjalna agencja informacyjna Xinhua przytaczała słowa chińskiego wicepremiera Wang Qishana, skierowane do byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera.

Wang dodał, iż priorytetem Chin jest skuteczne rozwiązywanie własnych problemów i aby rząd mógł nadal utrzymywać "stabilne i relatywnie wysokie" tempo wzrostu ekonomicznego.

Jak donosi Reuters, każde spowolnienie gospodarki w Europie i USA ma wpływ na chiński eksport i zmniejsza tempo wzrostu gospodarczego w Chinach. Wicepremier Wang zwrócił jednak uwagę, iż wewnętrzny rynek chiński ma ogromny potencjał.

Premier Chin Wen Jiabao powiedział wcześniej, iż najlepsze, co jego kraj może zrobić w obecnej sytuacji, to utrzymać aktywność czwartej co do wielkości światowej gospodarki.

Źródło: Reuters, PAP, thenewstribune.com, iht.com

Źródło zdjęcia głównego: TVN24