Najnowsze

Tragiczny koniec kariery młodej modelki. Zmarła z przepracowania

Najnowsze

Tragiczny finał kontraktu młodej modelki. Lista zastrzeżeń
TVN24 BiSTragiczny finał kontraktu młodej modelki. Lista zastrzeżeń

14-letnia modelka umarła z przepracowania. Młoda Rosjanka, Włada Dziuba pracowała w Chinach jako modelka, jej kontrakt nie regulował jednak czasu pracy. Według chińskich mediów, wszystko było legalnie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Chinach, osoby poniżej 16. roku życia mogą pracować, ale potrzebna jest zgoda państwowa. Nie może się to odbywać kosztem wykształcenia. Dzień pracy może wynieść maksymalnie 8 godzin, a łącznie w ciągu całego tygodnia mogą to być 44 godziny.

I to właśnie ostatnia kwestia budzi największe wątpliwości. Same chińskie media przyznały, że kontrakt młodej Rosjanki nie regulował czasu pracy.

Długie godziny pracy

Matka 14-latki Oksana Dziuba, która jest szefową rosyjskiego magazynu dla kobiet, w rozmowie z rosyjskim kanałem NTV powiedziała, że córka skarżyła się na długie godziny pracy.

- Zadzwoniła i powiedziała: jestem taka zmęczona, pracowałam przez 13 godzin. Jestem taka zmęczona, chcę spać - relacjonowała ostatnią rozmowę telefoniczną z córką. Matka mówiła, że nalegała, by córka udała się do lekarza, ale dziewczynka nie chciała sprawiać problemów.

Inną wersję podała chińska agencja modelek Esee, dla której pracowała 14-latka. W poniedziałek we wpisie na portalu społecznościowym Weibo oświadczyła, że Włada Dziuba 25 października brała udział w sesji zdjęciowej w godzinach 8-17, czyli pracowała przez 9 godzin.

Następnego dnia nastolatka trafiła do szpitala w Szanghaju, gdzie w piątek 27 października zmarła. Dziewczyna nie miała wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego, które - jak twierdzi agencja Esee - powinna była opłacić rosyjska agencja, dla której pracowała.

- Zbieramy owoce tego, na co sami pozwoliliśmy - powiedziała Elwiara Zaitsewa, szefowa agencji modelek.

Jak w innych krajach?

Wydaje się, że to co miało miejsce w Chinach, jest niedopuszczalne w innych miejscach na świecie.

Amerykański stan Nowy Jork wziął się bardzo poważnie za kwestie obostrzeń dla młodych modelek i modeli. Jest tam wprawdzie zgoda na pracę dla nieletnich, ale jest tam silnie egzekwowany czas pracy. Nie może to być więcej niż 8 godzin dziennie. Praca może odbywać się maksymalnie dwa dni z rzędu. Ponadto, musi być 12 godzin odpoczynku między zleceniami. Konieczna jest również zgoda szkoły, poza tym model musi odbywać lekcje na miejscu.

Coraz bardziej dba o swoich modeli także Europa. Na przykład we Francji lekarz niezbędna jest zgoda lekarza, w Hiszpanii potrzebny jest odpowiedni wskaźnik masy ciała (BMI).

Program "24 Godziny" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 21.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Vkontakte / Włada Dziuba

Pozostałe wiadomości