Chińskie zamówienie dla Boeinga. Na prawie 5 mld dolarów

Najnowsze

boeing.mediaroom.comBoeing potwierdził otrzymanie zamówienia

Chińskie linie lotnicze Shandong Airlines poinformowały, że złożyły zamówienia na 50 samolotów boeing 737 o wartości - według cen katalogowych - 4,6 mld dolarów. Jak podaje BBC News. Chiński przewoźnik chce w ten sposób zwiększyć liczebność swojej floty, w odpowiedzi na rosnący popyt na podróże lotnicze. Boeing potwierdza, że otrzymał zamówienie, ale odmówił potwierdzenia liczby samolotów.

Plan musi jeszcze zatwierdzić chiński rząd. "Boeing jest zadowolony dużym zainteresowaniem Shandon Airlines. Będziemy współpracować z chińskim rządem na celu sprostania ich wymaganiom" - informuje w oświadczeniu producent samolotów.

Bardziej oszczędne

Coraz więcej linii lotniczych poszukuje oszczędniejszych samolotów. To powoduje wzrost konkurencji na rynku producentów. Sektor takich maszyn jest obecnie zdominowany przez airbusa A320 i boeinga 737. Jeśli chiński rząd zaakceptuje zamówienie, kontrakt stanie się dużym zwycięstwem Boeinga na Airbusem, ale też nad chińskim producentem samolotów Aircraft Corporation of China (Comac). Ostatnio Boeing poinformował, że otrzymał od ministerstwa skarbu USA licencję na eksport do Iranu określonych części zamiennych do samolotów cywilnych. Nastąpiło to w ramach uzgodnionego w listopadzie ubiegłego roku przez sześć światowych mocarstw i Iran czasowego złagodzenia międzynarodowych sankcji wobec republiki islamskiej.

Autor: mn//bgr / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: boeing.mediaroom.com