Najnowsze

Chińskie wojsko bierze się za bezpieczeństwo cybernetyczne

Najnowsze

sxc.huChińskie siły zbrojne zadbają o poprawę swego bezpieczeństwa cybernetycznego i przyspieszą prace nad krajowym oprogramowaniem komputerowym

Chińskie siły zbrojne zadbają o poprawę swego bezpieczeństwa cybernetycznego i przyspieszą prace nad krajowym oprogramowaniem komputerowym - zapowiadają w środę państwowe media chińskie.

Agencja Reutera pisze, że odzwierciedla to narastające w Chinach obawy o bezpieczeństwo systemów komputerowych.

Chiny budują mur

"Bezpieczeństwo informacji musi być traktowane jako podstawowa kwestia w przygotowywaniu wojska do gotowości bojowej" - podkreślił dziennik "Jiefangjun Bao", organ prasowy chińskich sił zbrojnych, zapowiadając przyspieszenie prac nad krajowym oprogramowaniem i umacnianiem bezpieczeństwa informatycznego.

Reuters zwraca uwagę, że zagraniczne firmy technologiczne w Chinach odnotowują spadek obrotów związany z narastającą w Państwie Środka świadomością znaczenia bezpieczeństwa cybernetycznego i działań Stanów Zjednoczonych w dziedzinie szpiegostwa elektronicznego. Kwestie te stały się szczególnie aktualne, kiedy były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden ujawnił w zeszłym roku skalę prowadzonej przez tę agencję inwigilacji i szpiegostwa.

Kto szpieguje?

Chiny i USA regularnie przerzucają się oskarżeniami o szpiegostwo cybernetyczne. W USA oskarżono w maju pięciu oficerów chińskich o hakerskie włamania do systemów komputerowych firm amerykańskich w celu zdobycia tajemnic handlowych. Był to pierwszy przypadek publicznego oskarżenia przez USA konkretnych zagranicznych wojskowych o cyberszpiegostwo przemysłowe.

Strona chińska natychmiast oświadczyła wtedy, że zarzuty te są "sfabrykowane" i osłabią zaufanie między obu państwami. Oskarżyła też Amerykanów o "pozbawioną skrupułów" inwigilację cybernetyczną, w tym o prowadzone na wielką skalę komputerowe ataki na chiński rząd i chińskie przedsiębiorstwa.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości