Chińskie i rosyjskie firmy za granicą korumpują najbardziej

Najnowsze

sxc.huKorupcja w biznesie kwitnie

- Przedsiębiorstwa z Rosji i Chin działające za granicą wręczają łapówki najczęściej - wynika z opublikowanego w środę raportu zwalczającej korupcję organizacji Transparency International obejmującego 28 państw o największych gospodarkach na świecie.

W badaniu trzy tysiące osób na stanowiskach kierowniczych poproszono o odpowiedź na pytanie, jakie ich zdaniem jest prawdopodobieństwo wręczenia łapówki przez firmę z każdego z krajów ujętych w zestawieniu. W konsekwencji uzyskano tzw. wskaźnik łapówkarstwa BPI (Bribe Payers Index).

Gdzie (nie) "biorą"

Niechlubne miejsca w ogonie listy zajęły, patrząc od końca, Rosja, Chiny, Meksyk, Indonezja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Z kolei na szczycie znajdują się ex aequo Holandia i Szwajcaria; za nimi uplasowały się Belgia, Niemcy, Japonia, Australia i Kanada. Wielkie gospodarki europejskie - Francja, Wielka Brytania i Włochy - oraz USA zajęły miejsca w środkowej części zestawienia.

Bardzo niekorzystna pozycja Chin i Rosji "budzi szczególne zaniepokojenie" - podkreśla TI. - Biorąc pod uwagę, że coraz więcej przedsiębiorstw z tych państw otwiera działalność za granicą, łapówkarstwo i korupcja mogą odbić się na społeczeństwach, w których działają, oraz na uczciwej konkurencji z innymi firmami - zaznaczono.

Sektor publiczny kontra rolnictwo

Badanie wykazało, że łapówki wręczane są równie często innym firmom co rządowym urzędnikom. Wśród branż, w których nielegalne "gratisy" wręcza się najczęściej, znalazły się zamówienia publiczne i sektor budowlany, a także m.in. górnictwo, przemysł naftowy i gazowy oraz usługi prawne.

Publiczne przetargi - zazwyczaj duże, skomplikowane i angażujące licznych podwykonawców - oferują szczególnie wiele okazji do zawyżania kosztów i ukrywania niedozwolonych płatności. Z kolei łapówki w sektorze budowlanym mogą negatywnie odbić się na standardach bezpieczeństwa. Branże najmniej podatne na proceder to rolnictwo, przemysł lekki, cywilny przemysł lotniczy i technologie informatyczne.

Autorzy raportu apelują do społeczności międzynarodowej, by podatnym na łapówkarstwo firmom zakazywać działalności za granicą. TI podkreśla, że w porównaniu z ostatnim raportem z 2008 roku w żadnym z badanych państw nie odnotowano znacznej poprawy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu