Chińskie buty wciąż za tanie dla Europejczyków

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Buty z Chin nie będą tańsze w Europie

Komisja Europejska rozważa przedłużenie o kolejne 15 miesięcy ceł antydumpingowych ceł na obuwie sprowadzane z Chin i Wietnamu - dowiaduje się agencja AFP. Obuwnicza wojna Europy z Azją trwa już od ponad trzech lat

W przypadku importu obuwia skórzanego do Unii Europejskiej z Chin i Makau obowiązuje obecnie 16,5-proc. cło antydumpingowe, a w przypadku Wietnamu 10-procentowe. Restrykcje zostały nałożone w październiku 2006 roku – początkowo na dwa lata, jednak później zostały przedłużone do końca 2009 roku.

Na cła zdecydowano się w odpowiedzi na skargę europejskich producentów, którzy twierdzą, że nie są w stanie konkurować i zarzucają Chinom i Wietnamowi przyznawanie swoim producentom nieuczciwych dopłat, które obniżają koszty.

Decyzja już wkrótce

Spekulacje, co zrobi Europa po upływie terminu ważności sankcji, trwają od września. W czwartek na ten temat rozmawiali przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i wiceprezydent Chin Jinping. Zdaniem agencji AFP temu drugiemu nie udało się przekonać Barosso, żeby po nowym roku nie przedłużać ceł.

Nieoficjalne doniesienia mówią jednak, że może dojść do kompromisu i cła zostaną nałożone na nie pięć, jak planowano wcześniej, a dwa lata. tak propozycja ma zostać przedłożona państwom członkowskim 22 października

Źródło: AFP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24