Chińskie bombki schodzą ze sceny

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huJuż nie będzie tak pięknie

- Słońce zachodzi nad przemysłem produkcji ozdób bożonarodzeniowych w Chinach - powiedział "China Daily" właściciel jednej z fabryk. Choć eksport rośnie, to nastroje w Państwie Środka, gdzie produkuje się ponad połowę światowych ozdób choinkowych, są minorowe.

Wprawdzie rok 2010 zapowiadał się bardzo dobrze, zamówienia spłynęły z całego świata, ale w trakcie produkcji okazało się, że trzeba podnieść płace robotników. Dodatkowo wzrosły też ceny surowców.

Bombkowe problemy

Problemy dotknęły zwłaszcza prowincji kantońskiej, gdzie produkuje się około 48 procent wszystkich wyeksportowanych z Chin produktów bożonarodzeniowych. Ich eksport do USA według kantońskich władz celnych wzrósł w tym roku o 5,9 procent - do 410 mln dolarów, a do Unii Europejskiej o 7,3 procent - do 190 mln dolarów.

Wzrostowi eksportu nie towarzyszy jednak radość producentów, firmy nie odnotowały bowiem zysków. - Jeśli sytuacja się nie poprawi, definitywnie będziemy musieli zamknąć produkcję - mówi Cai Qichang, właściciel jednej z firmy produkującej ozdoby w Shantou w prowincji kantońskiej.

Zdaniem Cai, który jest również prezesem stowarzyszenia zrzeszającego w okręgu Chenghai około 100 producentów ozdób, wielu z nich działa, przynosząc straty.

Trudny biznes

Marża zysku dla fabryk bożonarodzeniowych produktów i jest niewielka. Według oficjalnych danych z branży, rzędu 2-5 procent.

Koszty surowców, które stanowią co najmniej 40 proc. ceny wyrobu, wzrosły drastycznie. Materiał na ozdoby i lalki podrożał w ciągu 10 miesięcy o 100 proc. z około 8 tys. juanów do 16 tys. za tonę. Bardzo podrożała też bawełna, z 18 tys. juanów do 28 tys. za tonę.

Nie tylko właściciele fabryk narzekają. Pomimo wzrostu zarobków robotnicy też nie są zadowoleni. W ciągu tego roku podrożały wszystkie produkty żywnościowe. Ponieważ zbliża się chiński Nowy Rok, oznacza to, że będą musieli wydać prawdopodobnie nawet większość swoich oszczędności na prezenty dla rodziny i obchody świąt.

Epokowe zmiany

Jak twierdzi PAP, czas taniej siły roboczej w Chinach powoli odchodzi do przeszłości. Fabrykom w delcie Rzeki Perłowej i Jangcy od marca brakuje rąk do pracy, mimo że w 14 prowincjach, w tym w kantońskiej i w Czeciangu, podniesiono płacę minimalną.

Ponieważ większość bożonarodzeniowych ozdób i zabawek składana jest ręcznie, przemysł ten w wysokim stopniu zależy właśnie od robotników. W kantońskim Mieizhou jedna z wytwórni podniosła płace nawet o 150 procent, ale i tak ma trudności ze znalezieniem ludzi.

- Do 2004 roku chiński robotnik nie miał prawa głosu. Z każdym kolejnym rokiem dzieje się inaczej. Dziś to pracownik negocjuje warunki finansowe i płacowe - mówi Cai Feng, pracownik Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu