Chiński "Plan Marshalla". Pekin wpompuje w Europę 100 mld?

Najnowsze

Aktualizacja:

Chiński rząd przygotowuje pomoc dla rynku finansowego Unii Europejskiej w wysokości 100 mld euro - zdradził na łamach prasy Yuan Gangming, specjalista z Chińskiego Instytutu Nauk Społecznych.

Chińskie internetowe portale ekonomiczne publikują dziś wywiad z ekonomistą z Chińskiego Instytutu Nauk Społecznych, Yuan Gangming, z którego wynika, że chiński rząd jest gotowy wyłożyć 100 mld euro na pomoc dla Unii Europejskiej.

Jak piszą portale, Chińczycy dotąd wiele razy dokonywali interwencyjnych zakupów obligacji krajów UE, ale obecne działania mają mieć charakter strategiczny, zapewniający stabilizację finansową zagrożonym kryzysem gospodarkom UE. Rozmiar tej pomocy porównuje się z Planem Marshalla z 1950 roku, który pozwolił odbudować zniszczone wojną gospodarki europejskie.

Minimalne ryzyko

Yuan Gangming, zastrzegając, że nie jest to stanowisko rządu chińskiego, ale jego osobista opinia, podkreślił, że pomoc chińska dla krajów UE nie jest bezinteresowna. - Pozwoli to odzyskać równowagę finansową UE, co jest korzystne dla interesów Chin. Poza tym ryzyko tej operacji jest minimalne - argumentował.

Na początku lutego chiński premier Wen Jiabao, po spotkaniu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, powiedział, że Chiny rozważają zwiększenie udziału w funduszu ratunkowym, mającym rozwiązać kryzys zadłużeniowy strefy euro za pośrednictwem kanałów EFSF i EMS.

Chiny, których rezerwy dewizowe szacowane są na 3,2 bln dolarów, są często postrzegane jako potencjalne źródło finansowania programów ratunkowych niezbędnych dla niektórych europejskich rządów. Pekin wielokrotnie deklarował poparcie dla stabilnego euro; zgodnie z większością szacunków, jedna czwarta chińskich rezerw jest w euro.

Źródło: PAP