Chiński milioner chce przejąć brytyjską sieć handlową


Chiński konglomerat Sanpower Group kontrolowany przez milionera Yuana Yafei prowadzi rozmowy ws. przejęcia znanej, brytyjskiej sieci sprzedaży detalicznej House of Fraser za ok. 450 mln funtów – donoszą media powołując się na źródła chińskie.

Yafei jest właścicielem najstarszego i największego domu towarowego w Chinach Nanjing Xinjieikou działającego od 1952 r. To pierwsza firma z Nanjing publicznie notowana na giełdzie.

Olbrzymie aktywa

Oprócz handlu detalicznego chiński milioner inwestował także w nieruchomości i nowe technologie. W swoim ręku ma ok. stu firm zatrudniających łącznie 30. tys. pracowników. Według tygodnika "Sunday Times" aktywa Sanpower sięgają 8 mld dolarów (50 mld juanów), a łączne obroty sięgają 56 mld juanów rocznie.

Działający od 165. lat House of Fraser ma w W. Brytanii sieć 60. domów towarowych. W przeszłości w jej skład wchodził także znany londyński dom towarowy Harrods, ale przed laty został wyodrębniony i sprzedany osobno. Sieć powiadomiła ostatnio o planach przekształcenia się w spółkę akcyjną.

Konkurentami do przejęcia House of Fraser jest francuska firma Galeries Lafayette oraz właściciel sklepów ze sportowymi akcesoriami Mike Ashley.

Chińczycy przejmują

Chińczycy są w W. Brytanii właścicielami m. in. sieci detalicznej Harvey Nichols kupionej w 1991 r. przez biznesmana z Hong Kongu Dicksona Poona, firmy Manganese Bronze – producenta londyńskich taksówek, Weetabix – producenta zestawów śniadaniowych oraz udziałowcami Thames Water i lotniska Heathrow.

Autor: msz//gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości