Chiński handel zagraniczny zwolnił

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24W ostatnim czasie Chiny notują niższe obroty w handlu zagranicznym

Z najnowszych danych chińskiego ministerstwa handlu wynika, że tempo wzrostu handlu zagranicznego za ostatnie pół roku jest niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, ale wyższe od prognoz rządu i wynosi 9,2 proc. dla eksportu oraz 6,7 proc dla importu.

Ogólna wartość eksportu od stycznia do czerwca wyniosła 954 mld 380 mln dolarów, a importu 885 mld 460 mln dolarów. Według ekspertów ministerstwa powodem znacznego obniżenia tempa wzrostu eksportu jest przede wszystkim trudna sytuacja gospodarcza na świecie. Od września 2011 tempo wzrostu eksportu zaczęło się zmniejszać i w wyniku tego procesu tempo to najniższe notowania miało w końcu stycznia 2012 r. Od lutego powoli wskaźnik tempa wzrostu eksportu zaczął się powiększać.

Wzrost kosztów produkcji

Z danych Ministerstwa Handlu wynika również, że bardzo wzrosły koszty produkcji, zwłaszcza przedsiębiorstw nastawionych na eksport. Ze sprawozdań niektórych eksporterów wynika, że w ciągu ostatniego roku płace wzrosły o 20 proc. a proces ich wzrostu utrzymuje się już od dwóch lat.

Ryzyko na światowych rynkach

Kłopoty chińskiej gospodarki wynikają również z pogorszenia się znacznie warunki handlu na rynku globalnym. Wzrosła konkurencja i ryzyko operacji finansowych, co również ma wielki wpływ na rentowność eksporterów. Jak wynika z danych chińskiego Urzędu Celnego, w pierwszej połowie roku chińscy eksporterzy dokonali znacznych zmian strukturalnych, aby dopasować podaż do obecnych warunków rynku światowego. Proces ten będzie postępował i zdaniem Ministerstwa Handlu tempo wzrostu eksportu powinno wrócić do stałego poziomu 10 proc. w skali roku. Gorsze dane w handlu zagranicznym Chiny notują od początku 2012 roku. W lutym państwo środka zanotowało największy deficyt w handlu zagranicznym od 22 lata.

Autor: kmmtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24