Chinka wynalazła najcieńszą prezerwatywę na świecie. I dostała od Gatesów 100 tys. dol.

 
sxc.huBill i Melinda Gates postanowili zainwestować 100 tys. dolarów w badania nad prezerwatywą nowej generacji

Dwóch chińskich innowatorów w dziedzinie zdrowia skupiło na sobie uwagę ostatniego spotkania Grand Challenges Initiative, konkursu ustanowionego przez fundację Billa i Melindy Gates. Wśród nagrodzonych znalazła się wynalazczyni najcieńszej prezerwatywy - informuje agencja Xinhua.

W środę odbyło się doroczne spotkanie fundacji, która pomaga rozwiązywać najważniejsze współczesne problemy zdrowotne poprzez poszukiwanie innowacyjnych technologii.

Nagrodzeni

Wśród nagrodzonych znalazł się You Qimina. W tym roku jego firma Ustar Biotechnologies otrzymała dotację z fundacji Gatesów w wysokości ponad 11 mln dolarów. Jeszcze wcześniej firmie przyznano dotację na opracowanie i wprowadzenia na rynek innowacyjnego, przenośnego i szybkiego testu na HIV i gruźlicę. To pierwsza chińska firma, która otrzymała taką dotację. Kolejnym zdobywcą dotacji została Zuo Lian, dyrektor naukowa Regenex Pharmaceuticals. Jej badania, mające na celu opracowanie najcieńszej na świecie prezerwatywy, pasują do misji Fundacji Gatesów, walczącej z HIV. Drużyna Zuo zdobyła dotację w wysokości 100 tys. dolarów. - Zaprojektowaliśmy prezerwatywę o grubości mniejszej niż 30 mikronów. Ona lepiej dopasowuje się do skóry i jest bardziej wrażliwa. Dzięki temu seks jest przyjemniejszy - podkreśliła Zuo Lian.

Lata praktyki

Program dotacji Grand Challenges in Global Health rozpoczął się w 2003 roku i do tej pory wydał granty w wysokości 450 mln dolarów dla naukowców z 33 krajów. - Uruchomienie tego programu było jedną z pierwszych naprawdę ważnych rzeczy, jakie nasza fundacja zrobiła na rzecz postępu innowacyjności dla ubogich - podkreślił Bill Gates podczas rocznicowego przemówienia. - Nauczyliśmy się, jak zwiększać szanse na znalezienie projektów, które mogą odnieść sukces. Inicjatywa Fundacji to nie tylko dotacje, ale też możliwość poszerzenia kontaktów. W przypadku Zuo udało się nawiązać kontakt z urzędnikiem z rządu USA, który zaproponował pomoc w przejściu testów bezpieczeństwa leków w USA.

Jak do tej pory nagrodę Grand Challenges Exploration otrzymało 16 innowatorów z Chin.

Autor: mn / Źródło: icrosschina.com

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości