Chińczykom urosną stopy?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24\ArchiwumChiński bank centralny szykuje się do podwyżki stóp procentowych

Chiński bank centralny drugi raz w tym tygodniu sprzedał bony o wyższej rentowności, niż się spodziewano. Wśród ekonomistów pojawiło się więc przekonanie, że stopy procentowe Chińczycy podwyższą jeszcze w tym półroczu. Jednocześnie jednak Ludowy Bank Chin postanowił podwyższyć oprocentowanie rezerw obowiązkowych - chce ochłodzenia galopującego rynku?

Roczne bony, które we wtorek sprzedał Ludowy Bank Chin, miały rentowność 1,8434 proc. Tym samym wzrosła ona o 8 pkt. bazowych, co jest pierwszym wzrostem dla papierów rocznych od sierpnia. A ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się wzrostu o połowę niższego. Ponadto, 7 stycznia bank centralny pozwolił na wzrost rentowności bonów trzymiesięcznych o 4 pkt. bazowe do 1,3684, co zdarzyło się po raz pierwszy od 19 tygodni.

Podwyżka stóp nadchodzi

Ekonomiści interpretują te ruchy jako prognostyk do zwiększenia stóp procentowych w 2010 roku. Cytowany przez Bloomberga ekonomista Capital Economics Ltd. w Londynie Mark Williams uważa, że wtorkowy wzrost rentowności rocznych bonów odzwierciedla oczekiwania umiarkowanego wzrostu. - To bardzo mocny sygnał, że delikatna podwyżka nadejdzie wkrótce - ocenił.

Analitycy BNP Paribas także skorygowali prognozę podwyżki stóp w Chinach z trzeciego na drugi kwartał tego roku. A UBS prognozuje wzrost stóp procentowych w maju lub czerwcu po tym, jak w obecnym kwartale zostanie podwyższona stopa rezerw obowiązkowych - donosi "Puls Biznesu".

Zahamować pożyczanie

Podobnego zdania jest Tao Dong, ekonomista Credit Suisse w Hongkongu. - Prawdopodobieństwo wzrostu stopy rezerw obowiązkowych banków rośnie – powiedział. Peng Junming z państwowego funduszu China Investment Corp. dodał zaś, że bank centralny Chin może rozpocząć podwyżki stóp jeszcze przed ich wzrostem w USA. Powodem jest większe niż w USA niebezpieczeństwo powstania baniek spekulacyjnych.

Według "China Securities Journal", banki pożyczały ok. 100 mld juanów każdego dnia przez ostatni tydzień. W listopadzie ubiegłego roku, czyli w ostatnim miesiącu z którego pochodzą pełne dane, banki pożyczyły 294,8 mld juanów. Chiński bank centralny postanowił więc zahamować szczodrość banków, podwyższając od 18 stycznia oprocentowanie rezerw obowiązkowych o 0,5 punktu procentowego. To pierwsza taka podwyżka oprocentowania rezerw w dokonana przez chiński bank centralny w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Źródło: Bloomberg.com, pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Archiwum