Chińczycy zbudują nam autostrady

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Decyzje GDDiA mogą być niezgodne z prawem

Niemal 40 chińskich firm jest zainteresowanych budową w Polsce autostrad o wartości 20 mld euro - podał na swoich stronach internetowych oficjalny chiński dziennik "China Daily". Porozumienie w tej sprawie z chińskim ministerstwem komunikacji podpisał minister transportu Jerzy Polaczek.

Minister Polaczek zaprosił chińskie przedsiębiorstwa do udziału w modernizacji polskich dróg. - Mamy nadzieję, że nasze biznesowe partnerstwo wkrótce nabierze kształtu - powiedział Polaczek podczas uroczystości podpisania porozumienia.

- W celu budowy polskich autostrad spółka China International Industry and Commerce (CIIC) zamierza utworzyć spółkę joint venture z innymi chińskimi prywatnymi firmami - powiedział prezes spółki, Wang Tianyi. Jak dodał, zainteresowanie udziałem w tym przedsięwzięciu wyraziło około 38 firm.

Listy intencyjne dotyczące współpracy z Chińczykami podpisała także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskie Koleje Państwowe. Minister Jerzy Polaczek uważa, że skala inwestycji w Polsce w zakresie rozbudowy dróg czy linii kolejowych jest tak duża, że wykonawców tych inwestycji warto szukać także w Azji. Zdaniem szefa resortu transportu, podpisanie ze stroną chińską listów intencyjnych i memorandum będzie sprzyjało także udziałowi chińskich firm w budowie infrastruktury potrzebnej do przeprowadzenia w Polsce EURO 2012.

Założona w 1988 roku CIIC zajmuje się m.in. budową nieruchomości i parków przemysłowych, hotelarstwem oraz zarządzaniem bezpieczeństwem informacji. Jej aktywa wynoszą 9,8 mld juanów (1,3 mld dolarów). CIIC zamierza działać także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W poniedziałek podpisała list intencyjny w sprawie budowy 40-piętrowego biurowca w Rumunii.

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24