Chińczycy wchodzą do General Motors

Najnowsze

Aktualizacja:
GMCzęść General Motors trafi w chińskie ręce?

Chiński koncern SAIC Motor Corp Ltd obejmie akcje amerykańskiego General Motors, właściciela m.in. marki Opel, wartości pół miliarda dolarów - donosi agencja Reutera. Wiadomość przychodzi na krótko przed ponownym giełdowym debiutem GM, wracającym na parkiet po uratowaniu go od bankructwa przez amerykański rząd.

Do zamknięcia transakcji niezbędna jest zgoda chińskich organów nadzoru finansowego, podaje cytowane przez Reutera źródło zbliżone do sprawy. Decyzja miałaby zostać podjęta przed najbliższą środą, kiedy odbędzie się pierwsze notowanie akcji General Motors na nowojorskim parkiecie.

Po sprzedaży pakietu wartości 13 miliardów dolarów udział amerykańskiego państwa w akcjonariacie firmy spadnie z obecnych 61 do 43 procent. SAIC miałby objąć 1 procent akcji GM.

SAIC jest partnerem General Motors na chińskim rynku. Transakcja ma służyć zacieśnieniu tej współpracy, jednak według Reutera chińska firma ma uzyskać tą drogą dostęp do sieci dystrybucji GM poza rodzimym rynkiem, w tym w Europie.

Sprawa objęcia akcji miała być dyskutowana przez przedstawicieli Pekinu i Waszyngtonu, bowiem GM jest uważany za jedną z ikon amerykańskiej gospodarski.

General Motors na początku listopada podał, że jako pierwszy zagraniczny producent przekroczył granicę dwóch milionów aut sprzedanych na chińskim rynku w ciągu roku. Państwo Środka jest obecnie największym rynkiem motoryzacyjnym na świecie.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: GM