Chińczycy przekonywali Nowaka. "Poważnie traktują sprawę gwarancji Covecu"

Najnowsze

TVN 24Chiński Covec miał wybudować dwa odcinki autostrady A2

Minister transportu Sławomir Nowak uzyskał w Chinach zapewnienie, że zarówno chiński rząd, jak i Bank Of China traktują sprawę zatrzymanej wypłaty gwarancji Covecu poważnie - poinformował resort transportu. Chodzi o gwarancje bankowe w wysokości 10 proc. kontraktu, jakie wykonawca ma obowiązek przedstawić inwestorowi.

Ministerstwo transportu poinformowało, że w trakcie spotkania ze Sławomirem Nowakiem, minister handlu Chin oświadczył, "że rząd chiński traktuje tę sprawę bardzo poważnie", a wiceprezes Bank of China powiedział, "że honoruje wszystkie procedury i standardy bankowe i oczekuje, że chiński sąd szybko zakończy postępowanie, by można było wypłacić należną gwarancję".

"To najważniejsza kwestia"

Jak wynika z informacji przekazanych przez ministerstwo transportu, podczas spotkań w ministerstwie handlu Chin, jak i w Bank of China, szef resortu poruszył kwestię konieczności odblokowania przez Bank of China wypłaty gwarancji bankowej za niezrealizowaną przez Covec umowę. "Minister podkreślił stanowczo, że jest to najważniejsza kwestia, którą należy uregulować, by współpraca polsko-chińska w dziedzinie infrastruktury mogła się odbywać bez obciążeń" czytamy w komunikacie resortu.

Sprawa gwarancji

Konsorcjum, którego liderem była chińska firma Covec, miało wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Strykowem a Konotopą o długości ok. 50 km. Wartość kontraktu opiewała na ok. 1,3 mld zł, a gwarancji - na 130 mln zł. Gwarancje bankowe wykonawca, w tym wypadku Covec ma obowiązek przedstawić inwestorowi. Po odstąpieniu od kontraktu z Chińczykami w czerwcu ub.r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że będzie domagać się od banków wypłaty gwarancji.

Jednak do tej pory GDDKiA otrzymała jedynie 12,5 mln zł od Deutsche Banku. Pozostałą kwotę gwarantowały dwa chińskie banki. Sprawy o wypłacenie tych pieniędzy toczą się przed polskim i chińskim sądem.

Promocja wizerunku

Sławomir Nowak przebywa w Chinach z sześciodniową wizytą. Jej celem - zgodnie z informacjami podanymi przez resort - jest umocnienie pozytywnego wizerunku Polski,jako kraju atrakcyjnego pod względem lokowania inwestycji zagranicznych oraz prowadzenia biznesu.

Autor: km//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24