Chińczycy polecą polskimi śmigłowcami

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Chiński odbiorca w ciągu 10 lat kupi 150 śmigłowców

W ciągu 10 lat Chińczycy kupią 150 polskich śmigłowców. Zakład PZL Świdnik podpisał umowę z chińskim odbiorcą.

Umowa dotyczy śmigłowców Sokół, SW-4 oraz Kania. PZL Świdnik nie podają jednak wartości kontraktu. "Rzeczypospolita", która pierwsza napisała o umowie, szacuje jej wartość na prawie pół miliarda dolarów. Jeden śmigłowiec Sokół w wersji podstawowej kosztuje 5 mln dolarów. Według Jana Mazura, rzecznika zakładu PZL Świdnik, rozmowa o wartości umowy jest przedwczesna.

- Jest to umowa ramowa. Konkretnie, kiedy, ile i jakich śmigłowców mamy dostarczyć, będą dopiero precyzować umowy roczne. Nie chcemy przesadzać z optymizmem. O konkretach będziemy informować, gdy wpłynie pierwsza zaliczka – powiedział Mazur. Dodał, że pierwszego zamówienia należy spodziewać się jeszcze w tym roku.

Dostarczą także części

Świdnickie zakłady mają dostarczać do Chin gotowe śmigłowce, a także części do montażu Sokołów na miejscu. - Zakłady Lotnicze w Jiujiang, które są naszym kontrahentem, wmurowały w ubiegłym roku kamień węgielny pod budowę swojej montowni śmigłowców – dodał Mazur.

Zakłady w Świdniku wytwarzają śmigłowce oraz elementy do produkcji samolotów. Współpracują z wieloma koncernami lotniczymi na świecie. Zatrudniają 3,9 tys. pracowników.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24