Chińczycy oceniają dłużników

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
dagongcredit.comChińska agencja ocenia znacznie niżej USA i europejskie zadłuzone państwa niż rynkowi potentaci

Chińczycy mają swoją... agencję ratingową. Dagong Global Credit Rating opublikowała właśnie po raz pierwszy ocenę zadłużenia w walucie krajowej 50 krajów, z czego 20 - z Europy. W przypadku ponad połowy z ocenianych państw, ratingi znacznie różnią się od ocen przyznawanych przez Moody's, S&P czy Fitch.

Kraje, które w ocenie Dagong mają najwyższy rating AAA to Norwegia, Australia, Dania, Luksemburg, Szwajcaria, Singapur i Nowa Zelandia.

Jak wiarygodne są USA?

Wśród ocenianych jako kraje całkowicie bezpieczne pod względem pożyczania im pieniędzy nie ma... Stanów Zjednoczonych, które pomimo gigantycznego deficytu budżetowego i ogromnego zadłużenia, mają u potentatów na tym rynku najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej - potrójne A.

Drugą z kolei najwyższa ocenę na poziomie AA+ posiadają z kolei między innymi Niemcy, Holandia, Kanada i w końcu... Chiny.

Niższym ratingiem na poziomie AA może pochwalić między innymi Arabia Saudyjska. Otrzymały go też właśnie USA.

Dagong ocenił rating Wielkiej Brytanii, Francji, Korei oraz Japonii na poziomie AA-. Większość tych państwa ma wyższe ratingi u głównych rynkowych graczy.

A co z Polską?

Chińska agencja bada także rating Polski. Jej ocena A- jest taka sama jak w przypadku Belgii, Hiszpanii, Rosji, Portugalii, Chile, RPA, Malezji, Estonii, Izraela, Włoch i Brazylii. Polska od Agencji Standard and Poor's ma wyższy rating w walucie krajowej A/A1, podobnie jak od Fitch Ratings.

Na swych stronach internetowych agencja Dagong podała, że główna różnica pomiędzy nią, a trzema wielkimi globalnymi graczami polega na tym, że Dagong w większym stopniu zwraca uwagę na możliwość spłacenia przez państwo jego długów. Dlatego też - jak podaje agencja - wyższe oceny dostawały u niej głównie kraje z nowych rynków wschodzących, gdzie panuje stabilność polityczna, a sytuacja gospodarcza jest dobra.

- Globalny kryzys finansowy i kryzys długu w Europie spowodowały, że obecny międzynarodowy system oceny wiarygodności kredytowej nie odpowiada faktycznej zdolności do spłaty zadłużenia i wprowadza w błąd - powiedział cytowany w komunikacie agencji jej szef Guan Jianzhong.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: dagongcredit.com