Chińczycy chcą Volvo

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
volvo.comVolvo wkrótce chińskie?

Jeden z największych chińskich koncernów samochodowych - Geely Group, jest zainteresowany przejęciem części udziałów w szwedzkim Volvo. To kolejna firma chińska firma, która planuje zakup któregoś z zachodnich koncernów motoryzacyjnych.

Szef zarządu Geely Automobile Holdings, Gui Shengyue ujawnił, że firma będzie ubiegać się o przejęcie Volvo (wchodzącego w skład grupy Ford Motor Co.) wraz z innym chińskim inwestorem, prawdopodobnie państwową firmą samochodową. Geely ma siedzibę w Hangzhou na wschodzie Chin, ale zarejestrowana jest w Hongkongu jako niezależne przedsiębiorstwo.

Wcześniej w Pekinie nieoficjalnie sugerowano, że o udziały w Volvo zabiegać będzie państwowy koncern Beijing Automotive Industry Corporation (BAIC) - piąty największy producent samochodów w Chinach.

Chiny na zakupach

W środę w Sztokholmie informowano natomiast, że BAIC, które bez powodzenia usiłowało wcześniej przejąć Opla, stanie się mniejszościowym udziałowcem grupy Koenigsegg, planującej przejęcie Saab Automobile od amerykańskiego koncernu General Motors. Nie ujawniono jednak finansowych szczegółów transakcji.

Inna chińska firma samochodowa - Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery Corporation ubiega się natomiast o przejęcie od General Motors oddziału produkcji pojazdów Hummer.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: volvo.com