Chińczycy będą wiercić w Iraku

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huChińczycy powiercą w Iraku

Opiewający na 3 mld dolarów kontrakt w sprawie eksploatacji irackiego złoża ropy naftowej al-Adhab podpisali w Pekinie przedstawiciele Chin i Iraku. To pierwsza tego rodzaju długofalowa umowa z Irakiem po upadku Saddama Husajna.

Umowa zakłada eksploatację przez 23 lata przez chińskie koncerny naftowe - China National Petroleum Corp (CNPC) i Zhenhua Oil - ważnego złoża ropy, położonego na terenie prowincji Wasit, ok. 180 km na południowy wschód od Bagdadu. W ciągu pierwszych trzech lat wydobycie ma tu sięgać 25 tys. baryłek ropy dziennie a w ciągu sześciu lat - docelowo 115 tys. baryłek dziennie.

Zawarty kontrakt stanowi odnowienie umowy, podpisanej przez ówczesne władze irackie i koncern CNPC jeszcze w 1997 r. Jego realizacja nie doszła jednak do skutku ze względu najpierw na sankcje gospodarcze nałożone na reżim Saddama Husajna, a następnie - interwencję USA w Iraku.

Irak znajduje się na trzecim miejscu - po Arabii Saudyjskiej i Iranie - światowej listy największych naftowych potentatów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu