Chcieli 35, dostaną 28 gr za kilo jabłek

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Negocjacje między sadownikami a przetwórcami trwały kilka tygodni

Sadownicy i przetwórcy podpisali w środę porozumienie w sprawie ceny skupu jabłek przemysłowych. Mają kosztować 28 gr za kilogram.

- Jest to cena gwarantowana, obowiązująca do 29 września – poinformował wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

Dotychczas producentom jabłek proponowano podwyżkę skupu owoców z 15 gr do 23 gr za kilogram. Ci żądali przynajmniej 35 gr.

- Dla sadowników 23 gr oznaczają straty. Jeśli w tym roku dołożymy do owoców, to w przyszłym zabraknie nam na środki ochrony roślin i utrzymanie gospodarstw – mówił dwa tygodnie temu Grzegorz Olczak ze Związku Sadowników RP w Tarczynie, gdy razem z innymi sadownikami blokował wjazd do jednej z przetwórni.

Bez konsekwencji

Rolnicy od ponad dwóch tygodni pikietowali kilkanaście zakładów przetwórczych, domagając się wyższych cen skupu jabłek. Czytaj więcej o strajku

Protesty takie odbywały się m.in. przed zakładami Agros Nova w Łowiczu i Steinhauser w Warce. Teraz sadownicy zobowiązali się do odblokowania zakładów.

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski powiedział, że zakłady zobowiązały się do niewyciągania konsekwencji prawnych z tytułu blokowania zakładów. Rolnicy nie wpuszczali na teren firm przetwórczych samochodów z owocami, w wyniku czego zakłady te musiały ograniczyć przerób, ponosząc straty finansowe.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24