Chciałbyś być jak inwalida? Zapłać 500 zł

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24"Przeoczenie" tego znaku będzie dużo droższe niż dotychczas

Może teraz kierowca trzy razy się zastanowi, zanim zaparkuje samochód na miejscu dla niepełnosprawnych. Od 1 października mają zdrożeć mandaty za postój na "kopercie". Szef MSWiA chce, żeby kosztowało to 500 zł i 5 punktów karnych.

Takie kary zakłada projekt rozporządzenia, przygotowany przez MSWiA i Komendę Główną Policji. Dziś mandat za zajęcie miejsca przeznaczonego dla niepełnosprawnych wynosi ok 100 zł.

Spieszmy się wolniej

- Wszyscy się spieszymy, ale ci, którzy się spieszą bezmyślnie – mają wiedzieć, że to kosztuje - od 1 października 500 zł i 5 punktów karnych – zapowiedział szef resortu Spraw Wewnętrznych, Grzegorz Schetyna podczas konferencji rozpoczynającej Kampanię Parkingową w Warszawie.

Jej celem jest skuteczne przeciwdziałanie blokowaniu miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Kampanię już po raz piąty organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Wszyscy się spieszymy, ale ci, którzy się spieszą bezmyślnie – mają wiedzieć, że to kosztuje - od 1 października 500 zł i 5 punktów karnych Schetyna o niepełnosprawnych

- Osoby niepełnosprawne są co raz bardziej aktywne. Zaczynają dojeżdżać do szkół, pracować, spotykać się z przyjaciółmi, robić zakupy - miejsce parkingowe jest dla nich kluczowe, by robić to samodzielnie – tłumaczył Prezes SPI Piotr Pawłowski.

Pomożecie?

- Ale oczywiście każde prawo, nawet najlepsze, nie kończy sprawy, tylko ją zaczyna. To, co musimy zrobić, to musimy zrobić wspólnie, tzn. policjanci, którzy będą egzekwować ten przepis, ale także media, które będą pokazywać naruszanie tego przepisu - zaznaczył Schetyna.

"Nie parkuje" cała Polska

W tegorocznej Kampanii Parkingowej, która rozpoczęła się w czwartek, uczestniczy ponad 100 polskich miast (m.in. Warszawa, Kraków, Gdynia i Gdańsk) i wielu partnerów, w tym policja oraz straż miejska. W ramach kampanii, promowanej także w mediach, rozdanych ma zostać 250 tys. ulotek i 20 tys. plakatów, pojawi się również reklama zewnętrzna.

W wielu miastach w czwartek odbędą się różnego rodzaju imprezy i regionalne konferencje. Lokalni partnerzy przygotowali m.in. prezentacje starych automobili, koncerty, wystawy i pokazy parkowania.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24