Najnowsze

Chcesz zostać w OFE? Zostały ci już tylko godziny. Oto nasz poradnik last minute

Najnowsze

TVN24 BiSOFE czy ZUS? Paweł Blajer radzi

My Polacy tak mamy - lubimy odkładać wszystko na ostatnią chwilę. Nawet ważne decyzje dotyczące naszej finansowej przyszłości. Termin podjęcia jednej z nich - wyboru między ZUS a OFE - mija dziś o północy. Radzimy, co robić, by zdążyć.

ABC REFORMY EMERYTALNEJ - PRZECZYTAJ ZANIM ZDECYDUJESZ

Na wybór, jak chcemy odkładać na starość - w ZUS i OFE czy tylko w ZUS - czas mieliśmy od 1 kwietnia. Publikowane codziennie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dane pokazują jednak, że wiele osób zostawiło decyzję na ostatnią chwilę - koniec lipca przyniósł lawinowy wzrost liczby składanych deklaracji. Eksperci spodziewają się, że dzienny rekord padnie dziś, czyli w ostatnich godzinach "okienka transferowego". Jeśli tendencja z poprzednich dni się utrzyma, to do oddziałów ZUS może się dziś rzucić ponad 130 tys. osób. Co zrobić, by zdążyć?

- Jeśli chcesz odkładać całość swojej składki emerytalnej w ZUS, nie musisz robić nic. Rząd tak skonstruował przepisy, że automatycznie trafisz do ZUS.

- Jeśli jednak chcesz, by część twojej pensji dalej trafiała do OFE, musisz złożyć odpowiednią deklarację w ZUS. Można to zrobić na trzy sposoby:

1. Osobiście w jednej z 325 placówek ZUS. Musisz się jednak spodziewać, że ostatniego dnia będą tam spore kolejki - no i godziny pracy placówek nie są długie. W każdym z oddziałów można pobrać i złożyć odpowiednią deklarację. Wygodniej jest jednak wydrukować ją sobie wcześniej (link zamieszczamy poniżej) i na spokojnie wypełnić, a następnie tylko ją zanieść do placówki. W 127 oddziałach mają być dodatkowo automaty, które umożliwiają wypełnianie i wysyłanie oświadczeń.

2. Za pośrednictwem poczty. To chyba najwygodniejsza forma składania deklaracji "last minute". Deklarację możesz ściągnąć z internetu (link poniżej), wydrukować, wypełnić ją i wysyłać do dowolnego oddziału ZUS (adresy na stronach Zakładu). Unikniesz wtedy kolejek w oddziałach. Musisz przy tym pamiętać, że liczy się data stempla pocztowego, tak jak w przypadku składania corocznych deklaracji podatkowych. By mieć pewność, że twoja decyzja będzie ważna, warto zatem pójść na pocztę i poprosić o potwierdzenie nadania. Gdy deklarację po prostu wrzucisz do skrzynki, może się okazać, że podstemplowana ona zostanie dopiero 1 sierpnia - a tym samym nie będzie ważna.

DEKLARACJA O POZOSTANIU W OFE

Jak wypełnić deklarację?

W części pierwszej oświadczenia musisz podać swoje podstawowe dane, czyli imiona, nazwisko, datę urodzenia, PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego lub paszportu. W części drugiej wpisujesz dane adresowe, przy czym należy zwrócić uwagę, że nie tyle chodzi o adres zamieszkania czy zameldowania, co po prostu o adres do korespondencji.

Na drugiej stronie deklaracji jest jeszcze tylko miejsce, w którym powinieneś podać nazwę otwartego funduszu emerytalnego, w którym chcesz odkładać część składki. Jeśli pozostawi się je puste, to składka będzie kierowana do tego OFE, którego członkiem jesteśmy obecnie. Masz jednak także możliwość zmiany funduszu.

Ostatnią, ale bardzo ważną czynnością jest złożenie własnoręcznego podpisu.

Dla wszystkich, którzy mają problemy z wypełnieniem wniosku, ZUS uruchomił infolinię: 801 400 987. Trzeba jednak pamiętać, że linie mogą być przeciążone. A co jeśli w oświadczeniu przekazanym do ZUS popełnisz błąd? Jeżeli wniosek został złożony w terminie, to urząd ma obowiązek wyjaśnić błędy w oświadczeniu. Oznacza to, że ZUS zwróci się do przyszłego emeryta w celu wyjaśnienia niejasności w złożonej deklaracji.

Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z naszym poradnikiem. Przypominamy też, że kolejna okazja na wybór pomiędzy ZUS a OFE za dwa lata - w 2016 r.

ZUS czy OFE? Eksperci podpowiadająTVN24 Biznes i Świat

Autor: //bgr/zp / Źródło: tvn24bis.pl