Najnowsze

Chcesz zastrzec kartę płatniczą? Teraz pod jednym numerem, niezależnie od banku

Najnowsze

shuterstockDo systemu przystąpiło 20 banków, pozostałe mają dołączyć niebawem

Związek Banków Polskich uruchomił specjalny numer dla osób, które chcą zablokować utraconą kartę płatniczą nieależnie od tego, kto ją wydał. Po wybraniu nr +48 828 828 828 system przekieruje dzwoniącego do jego banku. Co roku Polacy zastrzegają 1,3 mln kart.

Jak tłumaczył wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek, dotychczas każdy z działających w Polsce banków miał indywidualny numer, na który dzwonili klienci, chcąc zastrzec utraconą kartę. Dodatkowy problem pojawiał się, gdy dana osoba musiała zastrzec karty w więcej niż jednym banku. - Dlatego postanowiliśmy zaproponować jedno uniwersalne i bardzo przyjazne w użytkowaniu rozwiązanie - jednolity numer do zastrzegania zagubionych lub skradzionych kart - mówił wiceszef ZBP.

Dodał, że po podaniu nazwy banku system automatycznie przekierowuje rozmówcę do konkretnej infolinii. Ta jest dostępna 24 godziny na dobę, siedem dni wtygodniu. Numer działa przez całą dobę, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

Jedynym ponoszonym kosztem dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabela opłat jego operatora.

Jeden numer - 20 banków

Mieczysław Groszek podkreślił, że obecnie do tego systemu przystąpiło 20 banków, które mają przeszło 80 proc. rynku kart płatniczych w Polsce. Dodał, że kolejne banki powinny wkrótce przyłączyć się do systemu. Wiceprezes ZBP poinformował również, że corocznie w Polsce dokonywanych jest 1 mln 300 tys. zastrzeżeń kart płatniczych, co stanowi ok. 3 proc. kart wydanych w naszym kraju.

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock

Pozostałe wiadomości