Chcesz zarabiać rocznie 100 tys. złotych? Wejdź do rady nadzorczej

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatKuczyński: Rada Nadzorcza postąpiła rozsądnie

Na ponad 100 tys. zł rocznie może liczyć średnio członek nadzoru największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Liderzy zarabiają trzy-cztery razy więcej – informuje"Rzeczpospolita".

W 2013 r. przeciętne roczne wynagrodzenia członka rady nadzorczej spółki giełdowej wchodzącej w skład indeksu WIG30 wyniosło 105 tys. zł - wynika z obliczeń "Rzeczpospolitej". Przez rok wzrosło o ok. 5 proc.

W prywatnych więcej

W firmach, w których Skarb Państwa ma ponad 50 proc. głosów, zarobki nie przekraczają 42 tys. zł. rocznie. Tam, gdzie państwo de facto sprawuje kontrolę, choć ma poniżej 50 proc. - np. w PKN Orlen, PZU czy PKO BP - dochody członków nadzoru sięgają 120-150 tys. zł. W sumie największe spółki notowane na GPW wydały w 2013 r. na opłacenie swoich rad prawie 24 mln zł, o ok. 7 proc. więcej niż w poprzednim.

Opłacani eksperci

- Aby przyciągnąć kompetentnych ludzi i oczekiwać od nich poświęcenia wystarczającej ilości czasu na pracę w radzie, trzeba im za to zapłacić, bo z reguły są to ludzie, którzy mają wiele alternatywnych możliwości pracy na rynku - mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner zarządzający PwC w Polsce, współtwórca Forum Rad Nadzorczych.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP