Chcesz becikowe? Udowodnij, że byłaś u lekarza

Najnowsze

Guillermo Ossa/sxc.huBecikowe na nowych warunkach

Od listopada rodzice starający się o "becikowe" muszą przedstawić zaświadczenie, że matka dziecka od 10 tygodnia ciąży była pod opieką ginekologa - donosi money.pl. W rządzie tłumaczą to troską o zdrowie dziecka i jego matki.

Becikowe w wysokości tysiąca złotych jednorazowo wypłacane jest w Polsce od 2006 roku każdej matce, która urodzi dziecko. Teraz uzyskanie świadczenia będzie wypłacane po warunkiem przedstawienia zaświadczenia poświadczającego opiekę lekarza nad ciążą od wczesnego jej stadium.

Obowiązek udokumentowania opieki lekarskiej nakłada rozporządzenie ministra zdrowia, związane z nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych. Rzeczniczka resortu polityki społecznej Bożena Diaby podkreśla, że wymóg wynika z troski o zdrowie i matki, i dziecka. W jej ocenie nie jest to obowiązek trudny do spełnienia, bo zazwyczaj każda kobieta, dbająca o siebie i swoje dziecko, chodzi do lekarza.

Podnieść świadomość

Statystyki pokazują bowiem, że w Polsce zaledwie 15 proc. przyszłych mam zgłasza się do lekarza we wczesnej fazie ciąży, czyli przed końcem 10 tygodnia.

- Odsetek ten jest wyższy w dużych aglomeracjach miejskich i niższy poza nimi - mówi prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. - Wpływa na to wiele czynników, m. in. niska świadomość zdrowotna przyszłych matek, warunki socjo-ekonomiczne, dostępność do lekarza - dodaje.

Zaświadczenie od ginekologa ma być wypisane na specjalnym formularzu. Z jego uzyskaniem nie powinno być trudności, bo jest on dostępny w urzędach zajmujących się wypłatą świadczeń oraz na stronach internetowych ministerstwa pracy i polityki społecznej, w zakładce ”świadczenia rodzinne”.

mkg//kdj

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Guillermo Ossa/sxc.hu